Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Artvin’de yer alan Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 249 metrelik bir gövde yüksekliğine sahiptir. Bölgenin en önemli özelliği; Türkiye’nin en yüksek barajı olmasıdır. Santral, Türkiye’nin en yüksek barajı olmasının yanı sıra dünyanın da en yüksek altıncı barajı olma özelliğine de sahiptir. Deriner Barajı ile HES, bölgede Çoruh Nehri’nin üstünde yer alır. Tam olarak şehir merkezini Erzurum şehir merkezine bağlayan karayolunun üstünde bulunan köprünün beşinci kilometresinde yer alır. Deriner Barajı ile HES, “Çoruh Nehri’nin Üçüncü Gerdanlığı” şeklinde tanımlanır. Diğer barajlar ise Borçka ve 75. Yıl Muratlı’dır. Deriner Barajı, Türkiye’de üretilen hidroelektriğin yüzde 6’lık bölümünü kaplar. Baraj ve HES’in toplamda 1,4 milyon dolara mal edilmiştir. Deriner Barajı’nın toplam depolama kapasitesi 1 milyar 970 milyon metreküp su şeklindedir. Baraj, 750 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılaması beklenerek inşa edilmiştir. Barajın Hidroelektrik santrali ünitesinin toplam kurulum gücü 670 megavat şeklindedir. Bu da yaklaşık olarak senelik 2 milyar 118 milyon kw saat elektriğe denk gelir. Deriner Barajı ve HES şu anda kamuya mensup olan EÜAŞ tarafından işletilir. Burası şehrin en kapasiteli enerji santrali olarak bilinir. Diğer yandan tesis olarak değerlendirildiğinde Türkiye’de altıncı sırada yer alır. Beton kemer şeklindeki barajlar arasında yer alan Deriner Barajı’nın açılışı 2012 yılının son ayında gerçekleşti. Barajda dört tane düşey eksenli türbin bulunur. Son türbinin açılışı 2013 senesinin ekim ayında gerçekleşir. Normalde inşa süreci ise 1998 yılında başlar. Bu anlamda tesisin sonuçlanması çok uzun bir süreyi kapsar. Barajın ilgin görünümü ve ihtişamı ziyaretçilerin de ilgisini çekmeyi başarır. Eski evlerini seyretmek isteyen köy halkı özlem gidermek adına bölgeye sıklıkla gelir. Siz de tam bir mühendislik harikası olan barajı ve HES’i yerinde inceleyebilirsiniz.

Deriner Barajı ve Hidroelektrik SantraliDeriner Barajı ve Hidroelektrik SantraliDeriner Barajı ve Hidroelektrik SantraliDeriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen Logo
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge
  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

  Diğer İçerikler