Barhal Kilisesi

Barhal Kilisesi

Barhal Kilisesi

Türkiye’nin kuzeydoğusunda, Artvin şehrindeki Barhal Kilisesi; Anadolu’nun çok iyi şekilde korunarak günümüze ulaşmış tarihi yapılardan biridir. Söz konusu yapının Gürcü Kralı David Magistros  tarafından yaptırıldığı biliniyor. Yusufeli ilçesinin Altıparmak Köyü’nde bulunan Ortodoks kilisesi, 10’uncu yüzyıla tarihleniyor. Kilisenin yapısal özellikleri, dönem karakteristikleri ile uyum içerisindedir. Bazilika planlı yapı, 28 buçuk metreye 8 buçuk metre ölçülerinde inşa edilmiş. Yani bir kenarı çok kısa olduğu için dikdörtgen bir mimarinin olduğunu söylemek mümkün. Yuvarlak kemerli pencereler, doğusunda iki farklı yüksekliğe sahip olması, cephe merkezinde üçgen şeklindeki alınlık ve farklı uzunluklardaki çatısı dikkat çeken ayrıntılar arasında yer alıyor. Orijinalliğini koruyan orta kısmındaki çatı, önem taşıyor. Osmanlı hakimiyetine geçilmesi üzerine zaman içerisinde camiye dönüştürülen yapı, bu dönemde ahşap minber, döşemeler, vaaz kürsüsü gibi bazı eklemelerle farklılaştırıldı. Çok iyi şekilde günümüze ulaşarak cami şeklinde uzun yıllar hizmet veren yapı, bölgede görülmesi önerilen inanç turizmi lokasyonları arasında bulunuyorç.

Barhal KilisesiBarhal Kilisesi

Yorumlar

 • ardacetinkaya
  04.08.2022 08:19

  Artvin’in yusufeli ilçesine bağlı Altıparmak köyünde bulunan Gürcü ortadoks manastırıdır. 9-10 yüzyıllarda inşa edilmiştir.

 • pelinakgl
  30.06.2022 09:14

  Bölgenin en nadide tarihi eserlerindendir 1000 sene ayakta olmasına rahmen hala sapa sağlam

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler