Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

Malıköy Tren İstasyonu Müzesi

Ankara’ya geldiğiniz zaman şehrin pek çok bölgesinde çeşitli temalara sahip müzeler ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü Cumhuriyetin ilanından sonra Ankara’da müzecilik oldukça önemli bir ivme kazanır. Buranın başkent olması arşiv açısından çok önemli ayrıcalıklar sunar. Ankara’daki müze sayısının fazla olması da genellikle bu şekilde açıklanır. Ankara’nın çok sayıda ziyaretçi çeken müzelerinden biri olan Malıköy Tren İstasyonu Müzesi Polatlı ilçesinde yer alır. Bu istasyonun yakın dönem Türkiye tarihi açısından çok önemli bir yeri vardır. Direniş yıllarının en kritik savaşlarından biri olan Sakarya Meydan Savaşı’na tanıklık eder. Savaş dönemi burası bir anlamda üs olarak kullanılır. Ankara-Eskişehir tren hattı üzerinde bulunan istasyon, savaşta yaralanan askerlerin ilk tedavilerinin yapıldığı yer olarak kullanılır. Bu açıdan Malıköy Tren İstasyonu hem revir hem de lojistik merkezi olarak değerlendirilir. Yazılı kaynaklara göre buranın askeri uçak pisti şeklinde kullanıldığı bilgisi mevcuttur. İstasyon yıllar sonra bir müze formuna dönüştürülür. 5713 şehidin anısına dikilen anıt buranın en çok ilgi gören kısmını oluşturur. Diğer yandan Atatürk’e ait sivil giyimli anıt, Sakarya Meydan Savaşı esnasında aktif biçimde kullanılan lokomotif, Alman yapımı büyük bir vagon müzenin değerli kısımlarını oluşturur. Burada aynı zamanda o dönemki uçakların orijinal yapısına uygun şekilde düzenlenen iki savaş uçağını inceleyebilirsiniz. Uçak ve trenler için ayrılan kısımda gezerken arka fonda uçak ve tren sesleri size eşlik edecektir. Müze büyük ölçüde savaş atmosferini çeşitli heykellerle ya da görsel malzemelerle aktarmayı amaçlar. Savaş döneminde tercih edilen demiryolu materyalleri müzenin odak noktasındadır. 1964 senesinden bu yana müze olarak değerlendirilen istasyon binası sabah 09:00 ve akşam 17:00 saatleri arasında gezilebilir. Resmi tatiller ve hafta sonları dışında müzeyi ücretsiz bir şekilde ziyaret etmeniz mümkündür.

Malıköy Tren İstasyonu MüzesiMalıköy Tren İstasyonu MüzesiMalıköy Tren İstasyonu MüzesiMalıköy Tren İstasyonu Müzesi

Yorumlar

 • ezgicam
  26.09.2022 08:41

  Ankara-Polatlı'da bulunan Malıköy Tren İstasyonu Müzesi, geniş kapsamlı bir gezi mekanıdır. Müze, 2008 yılında Ulaştırma Bakanlığı, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı'nın iş birliği ile açılmıştır. Malıköy Tren İstasyonu'nun Kurtuluş Savaşı döneminde önemli bir rolü vardır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler