Ankara Bağevi

Ankara Bağevi

Ankara Bağevi

Ankara Bağevi, sevdiklerinizle beraber sene boyunca ziyaret edebileceğiz bir mekandır. Özellikle sahip olduğu mimari detaylar, tam anlamıyla hayranlık uyandırır. Ankara’nın sivil mimari karakterini belli ölçüde yansıtan Ankara Bağevi, diğer yandan da kolektif hafızanın sürdürülmesine ve gelecek nesillere aktarılmasına büyük katkı sağlar. Ankara Bağ Evi, Keçiören ilçesine bulunur. Bu bölgenin son bağ evleri arasında yer alan mekan, yöre halkı tarafından ‘Gedikoğlu Bağı’ şeklinde de anılır. Böyle anılmasının nedeni mekanı yaptıran kişi olan Ali Gedikoğlu’ndan kaynaklanır. Kendisi ünlü iş insanı Vehbi Koç’un yakınıdır. Ankara Bağ Evi, aktarılan bilgilere göre 1900’lü yılların hemen başında inşa edilir. Uzun bir zaman sonra Vehbi Koç burayı satın alır. Özgün tarzına geri döndürülmesi adına kapsamlı bir restorasyon sürecine girilir. Bu restorasyonun yapılması adına bağ evi Vehbi Koç Vakfı’na bağışlanır. Ankara Bağevi’nin restorasyonu Ark İnşaat imzasıyla neticelenir. Bu onarımda görev alan kişiler aynı zamanda daha önce Sadberk Hanım Müzesi’nde de görev alır. Ankara Bağevi, ‘1. Derecede Korunması Gereken Kültürel Varlıklar’ kapsamına alınır. Orta sofa planına sahip olan bu ilginç ve otantik mekanın mutfağı zemin katın solun yer alır. Mutfak alanının bir bölümü bugüne dek bozulmadan gelebilir. Bir diğer kısmı ise ziyaretçiler için işlevsel bir forma dönüştürülür. Odaların açıldığı sofalar halk arasında karnıyarık olarak da bilinir. Mekan; Osmanlı mimarisi ile Cumhuriyet dönemi bağ evi mimarisi arasında bir geçiş olarak yorumlanır. Özellikle üst katta bu ikili mimari anlayış çok daha net anlaşılabilir. Ankara Bağevi’nde hem odalar hem de sofa alanları çok büyüktür. Pencerelerin önlerinde uzun sedirler mekana özel bir atmosfer katar. Ara katlar ise daha çok kış aylarında kullanılır. Bugün müze olarak hizmet veren Ankara Bağevi, hala VEKAM’a bağlıdır.

Ankara BağeviAnkara BağeviAnkara Bağevi

Yorumlar

 • birhosseda1972
  13.10.2022 12:50

  Hangi günler gezilebilir girişler ücretli midir

 • ezgicam
  26.09.2022 07:49

  Ankara'da kalan ve halka açık son bağ evlerinden. Bu şekilde korunup, gezilebilecek bir müze ev haline getirilmesi çok değerli bir katkı. Mutlaka görülmeli.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler