Abacı Peribacaları

Abacı Peribacaları

Abacı Peribacaları

Türkiye’de peribacaları denildiği zaman genelde akla gelen ilk yer Ürgüp’tür. Buna rağmen Abacı Peribacaları Türkiye’nin ilk jeoparkı olarak dikkat çeker. Kapadokya sınırları içinde yer alan Abacı Peribacaları, görünüm itibarıyla oldukça ihtişamlıdır. Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde konumlanan bölge, Kapadokya Peribacaları’nı aratmaz. Abacı Peribacaları’nın son derece kolay bir ulaşımı vardır. Tam olarak Abacı Mahallesi’nde bulunan bu tabiat güzelliği Çeltikçi beldesine bağlıdır. Kapadokya’dan sonra Türkiye’nin en çok ilgi gören peribacalarından biri olarak görülen Abacı Peribacaları, yağmur aşındırmasıyla oluşur. Taş ormanlarını andıran bu ilginç görseller sene boyunca turistler tarafından ziyaret edilir. Buraya gelirken fotoğraf makinenizi yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin. Abacı Peribacaları, bölge halkı tarafından ‘Gelin Kayaları’ olarak anılır. Jeolojik güzelliği ile ön plana çıkan bu ilginç oluşumlar, beş bin metrekarelik bir alanı kaplar. Genel anlamda ufak bir yer olarak kabul edilir. İç tarafları mesken olacak biçimde işlenemez. Uzunca bir süredir, Ankara’ya bu kadar yakın bir noktada peribacalarının olduğunu bilmez ancak buranın popülerliği son dönemde önemli ölçüde artar. Burada, milyonlarca yıllık balık fosilleri ile karşılaşmak mümkündür. Buranın Nevşehir’de yer alan peribacalarından en önemli farklarından birisi kayaçlarının şapkasız olmasıdır. Sadece Abacı Peribacaları’nın kendisi değil, aynı zamanda yol boyunca karşılaşacağınız manzaralar da oldukça ilgi çekicidir. Özellikle otoyol yerine Güdük yolunu tercih etmek, tanık olabileceğiniz manzaraları daha da güzelleştirir. Buraya adım atar atmaz kendinizi bir anda Kapadokya’nın o kartpostallık görüntüsünün içinde bulabilirsiniz. İlçe belediyesi, bölge girişine bir rekreasyon alanı inşa eder. Aynı zamanda ziyaretçilerin kullanabilecekleri bir seyir terası dışında kamelyalar, çocuk oyun alanları ve yürüyüş alanları, bölgeyi iyice cazip hale getirir.

Abacı PeribacalarıAbacı PeribacalarıAbacı PeribacalarıAbacı Peribacaları

Yorumlar

 • beyzakorkmazzx
  12.08.2022 08:16

  Rahat gezebilmek için yürüyüş yolları ve merdiveler mevcut, ana yola çok yakın aracımızı park edip peribacaları arasında keyifli yürüyüş yaptık

 • farukkorkmaz
  08.03.2023 07:59

  Kızılcahamam güdül yolu üzerinde minik peri bacaları . Kapodokya gibi hayal etmeyin .küçük bir alanda bulunuyor.

 • caliskanahmt
  05.01.2023 07:40

  Burada Ürgüp Peri bacaları ihtişamını beklemek lazım. O Peri Bacaları oluşumu şekilsen aynı. Belediye güzel bir park yapmış.Aracınızı park edip, Peri bacaları arasında yürüyerek gezebilirsiniz. Ana yola çok yakın(1 km) yolu güzel.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler