Üsküdar Mihrimah Sultan Mosque

Üsküdar Mihrimah Sultan Mosque

Üsküdar Mihrimah Sultan Mosque

İstanbul Anadolu Yakası Üsküdar ilçesinde, iskele meydanında bulunan Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en önemli eserlerinden biridir.

Tarih literatürüne Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan’ın kızı olarak geçen Mihrimah Sultan için esasında İstanbul’da iki adet kendi ismini taşıyan cami vardır. Bunlardan biri Edirnekapı’daki; bir diğeri ise Üsküdar İskele Meydanı’ndakidir.

1547 ile 1548 yılları arasında Mihrimah Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bu mukaddes ibadethane, dikdörtgen plana sahip olup; 10 metre çapındaki oldukça büyük bir kubbeyle örtülüdür. Bahsi geçen bu yüksek kubbe, kıble tarafından ve iki yanından yarım kubbelerle desteklenmiş; kıble tarafındaki yarım kubbenin iki yanına da birer kubbecik yapılarak takviye örtü sistemi uygulanmıştır.

Kubbenin kasnağında ise tam 16 adet pencere açıklığı vardır. Mermerli olan mihrabının yanı sıra minber de som mermerdendir. Öte yandan minber pek çok birbirinden şık geometrik şekillerle süslenmiştir. Kırmızı renkteki ince somaki mermerden sütunların üzerinde yer alan külah kısmı ise cidden görülmeye değerdir.

Pencere ve kapı kanatları fildişi ile sedef kakmalı olan Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’nin vaiz kürsüsü ise tam bir sanat eseri niteliği taşımaktadır. Tek şerefeli iki adet minaresi bulunan caminin ayrıca avlusunda 20 köşeli mermer bir şadırvan bulunmaktadır.

Son olarak belirtelim ki 5 asırdır sağlamlığını koruyan cami, Üsküdar’ın simgeleri arasında yer almaktadır.

Üsküdar Mihrimah Sultan MosqueÜsküdar Mihrimah Sultan MosqueÜsküdar Mihrimah Sultan MosqueÜsküdar Mihrimah Sultan Mosque

Comments

 • Samet Özdemir
  30.09.2021 19:14

  Üsküdar vapurundan inersin ve karşında enfes mimarisi ile seni karşılar. Meraklısına tarihi bilgisi doyurucu olan bir yerdir.

GeziBilen

Our main goal is to contribute to the promotion of countries by explaining the historical, cultural and natural beauties of the countries.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
Contact Us

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2500 Travel Points

  Are you ready to explore 2500 Travel Points?

 • GeziBilen ÜlkelerExperience in 4 different languages

  Our all content is in Turkish, German, English and Russian

 • GeziBilen Rotalar185 Thematic Routes

  Dozens of thematic routes exclusively prepared for each city

Other Contens