Üsküdar Mihrimah Sultan Camii

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii

Üsküdar Mihrimah Sultan Camii

İstanbul Anadolu Yakası Üsküdar ilçesinde, iskele meydanında bulunan Üsküdar Mihrimah Sultan Camii, Mimar Sinan’ın İstanbul’daki en önemli eserlerinden biridir.

Tarih literatürüne Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultan’ın kızı olarak geçen Mihrimah Sultan için esasında İstanbul’da iki adet kendi ismini taşıyan cami vardır. Bunlardan biri Edirnekapı’daki; bir diğeri ise Üsküdar İskele Meydanı’ndakidir.

1547 ile 1548 yılları arasında Mihrimah Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan bu mukaddes ibadethane, dikdörtgen plana sahip olup; 10 metre çapındaki oldukça büyük bir kubbeyle örtülüdür. Bahsi geçen bu yüksek kubbe, kıble tarafından ve iki yanından yarım kubbelerle desteklenmiş; kıble tarafındaki yarım kubbenin iki yanına da birer kubbecik yapılarak takviye örtü sistemi uygulanmıştır.

Kubbenin kasnağında ise tam 16 adet pencere açıklığı vardır. Mermerli olan mihrabının yanı sıra minber de som mermerdendir. Öte yandan minber pek çok birbirinden şık geometrik şekillerle süslenmiştir. Kırmızı renkteki ince somaki mermerden sütunların üzerinde yer alan külah kısmı ise cidden görülmeye değerdir.

Pencere ve kapı kanatları fildişi ile sedef kakmalı olan Üsküdar Mihrimah Sultan Camii’nin vaiz kürsüsü ise tam bir sanat eseri niteliği taşımaktadır. Tek şerefeli iki adet minaresi bulunan caminin ayrıca avlusunda 20 köşeli mermer bir şadırvan bulunmaktadır.

Son olarak belirtelim ki 5 asırdır sağlamlığını koruyan cami, Üsküdar’ın simgeleri arasında yer almaktadır.

Üsküdar Mihrimah Sultan CamiiÜsküdar Mihrimah Sultan CamiiÜsküdar Mihrimah Sultan CamiiÜsküdar Mihrimah Sultan Camii

Yorumlar

 • Samet Özdemir
  30.09.2021 19:14

  Üsküdar vapurundan inersin ve karşında enfes mimarisi ile seni karşılar. Meraklısına tarihi bilgisi doyurucu olan bir yerdir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler