Altınköy Open Air Museum

Altınköy Open Air Museum

Altınköy Open Air Museum

There are very few things that can compete with the peace of the countryside. In this context, Altınköy Open Air Museum in the Altindag District of Ankara is one of the meeting points for those seeking serenity. The open-air museum, set on a vast 500-acre estate, brings visitors to the colourful rural life of the 1950s. The open-air museum, which provides the opportunity to observe the village life in a wide perspective, houses, suspension bridges, grocery stores, stables, Village coffee houses and mosques are located. There is also an interesting indoor museum with numerous objects in the area. Time flows like water at the Altınköy Open Air Museum, where you can stroll among living and miniature animals and take a tea break in the village coffee shop, and offer a close examination of nature in the gardens. Altınköy Open Air Museum, which offers educational, enjoyable hours for children to spend with their families, can be visited between 10:00-19:00 on certain days.

Altınköy Open Air MuseumAltınköy Open Air MuseumAltınköy Open Air MuseumAltınköy Open Air Museum

Comments

 • ardacetinkaya
  05.10.2022 07:33

  Çoook uzun zaman önce kahvaltı için gittiğimiz mekana tekrar uğrama fırsatı bulduk ... Kahvaltıdan sonra yaptığımız gezi sırasında şaşkınlığımızı gizleyemedik ... Çünkü daha önce gördüğümüz açık hava müzesinin şimdiki hali gece gündüz kadar farklıydı ... Bir defa alan eskisine göre daha dolu idi ... Daha verimli kullanılmış ve havası olumlu yönde değişmişti ...

 • cenktekin
  22.04.2023 18:22

  Ankara'nın içinde ama dışında kalmayı başarabilen bir yer. 2 giriş kapısı var, bu nedenle gideceğiniz yere göre hangi kapıyı tercih edeceğiniz önemli olabilir. Asma köprü tadilatta bu nedenle karşıya geçişlerde yokuş in - yokuş çık yapmak zorundasınız. Köy meydanı güzel, dolu dolu bir yer gerçekten. Konaklar iyi, kahvaltı için tercih edilebilir. Bunun dışında Köy Evi, Etnografya Evi, Çocuk Etkinlik Evi gibi yerleri gezebilirsiniz. Buralarrın tamamı 09:45 - 18:00 arası açık. 12-13 arasında da kapalı. Pazartesi günleri de kapalı olduğunu belirtmiş olayım. Güncel bilgiler için https://www.altinkoy.org/ ziyaret edebilirsiniz.

GeziBilen

Our main goal is to contribute to the promotion of countries by explaining the historical, cultural and natural beauties of the countries.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
Contact Us

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2500 Travel Points

  Are you ready to explore 2500 Travel Points?

 • GeziBilen ÜlkelerExperience in 4 different languages

  Our all content is in Turkish, German, English and Russian

 • GeziBilen Rotalar185 Thematic Routes

  Dozens of thematic routes exclusively prepared for each city

Other Contens