Vanadokya Peri Bacaları - GeziBilen

Vanadokya Peri Bacaları

Vanadokya Peri Bacaları

Yalnızca Nevşehir’e peri bacaları olduğunu sananların aksine bu yazımızda, Van’dakileri inceleyeceğiz… Güzelliğiyle büyüleyen Vanadokya Peri Bacaları, Nevşehir’i aratmıyor. Van merkeze 33’üncü kilometrede Yiğit Dağı adında bir volkanik vardır. Bu dağın aktive olduğu dönemde püskürttüğü lavlarla birleşen su ve rüzgarla şekil alır kayaçlar. Peri bacaları adıyla bilinen bu yapılar, güzellikte Nevşehir’dekilerle yarışır. Günümüzde yeni yeni keşfedilmeyi bekleyen Vanadokya Peri Bacaları, her yıl çok daha turistin ilgisini çekmeye ve bilinmeye başladı. 17 bin farklı peri bacasını barındıran Vanadokya, ortalama 20 kilometrelik alana yayılıdır. Ermenilerin yaşadığı ve peri bacalarından oluşan bu köyde, pek çok kiliseye de rastlanır. Ancak gizli bir tünelle içine girilebilen kale de görenleri büyüler. Alamut Kalesi’ni “Acaba asıl kale bu mu?” dedirtecek kadar andıran yapıya, 150 basamaklı tünel geçilerek girilir. Kalenin ortalama 200 metrelik yüksekliği vardır. Buna rağmen tüm detayların el oymacılığıyla yapılması ihtişamını körükler.

Vanadokya Peri BacalarıVanadokya Peri BacalarıVanadokya Peri Bacaları

Yorumlar

 • QjVceDNp
  12.04.2022 19:31

  Kapadokya kadar ihtişamlı peribacalarına sahip olmasa da Başkale ilçesindeki Vanadokya volkanik bir bölgede olması nedeniyle zaman içerisinde rüzgar ve su aşındırması ile oluşmuş güzel bir doğal harikadır. Aynı ilçede Dereiçi-akçalı travertenleri de Pamukkaleyi aratmayan başka bir doğal harikadır...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota