Tarihi Van Evleri Mahallesi

Tarihi Van Evleri Mahallesi

Tarihi Van Evleri Mahallesi

Klasik Türk mimarisi ile Mezopotamya medeniyetlerinden etkilenen Van’ın geliştirdiği mimari dokular bir arada bütünlük oluşturur. Şehrin geçmiş dönem yapılarını turistlerine göstermek ve yeni bir seyir terası oluşturmak isteyen Tuşba Belediyesi tarafından yaptırılan bu mahalle 2018 yılında tamamlanır. Van’ın Kaleci Mahallesi’nde yapılan tarihi evlerin kopyaları, 10 bin metrekarelik bir alan üzerinde ziyaretçilerini bir zaman yolculuğuna çıkartır. Mahallenin planlaması klasik kartal yuvası şeklinde olup, Van şehrinden 250 metre yukarıda yer alır. Merkeze beş kilometre mesafedeki bu tarih kokan mekandaki tüm evler, eski Türk mimari usullerine uygundur. Odun parçacıkları, saman ve tuz kullanılarak elde edilen çamurdan tamamı kerpiç olarak inşa edilen Tarihi Van Evleri Mahallesi’ndeki yapılar, kullanılan malzemeden ötürü kendinden yalıtımlıdır. Binlerce yıllık klasik Türk mimarisini ve etrafındaki kültürlerden etkilenmiş Van şehri mimarisini bir arada gözler önüne seren yapılar oldukça dikkat çekicidir. Bu hürmetkar evler, misafirperverliğiyle de ziyaretçilerini barındırdığı sanatla memnun eder. Tarihi dokusuyla zamana meydan okurcasına ayakta kalan kaleleri ve dini mekanlarıyla dudak uçuklatan bir güzelliğe sahip Van’da kaşiflerin uğrak noktası Tarihi Van Evleri Mahallesi, gün batımındaki muazzamlığıyla da ziyaretçilerine unutulmaz bir görsel şölen sunar.

Tarihi Van Evleri MahallesiTarihi Van Evleri MahallesiTarihi Van Evleri MahallesiTarihi Van Evleri Mahallesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  02.11.2022 07:45

  Harika yapıların bulunduğu Van tarihini yansıtan çok güzel bir yer aşırı beğendim tarihi evleri olsun manzarası olsun çok güzel bir yerdi ulaşımı oldukça rahat giriş için beklemeniz gerekmiyor çok kalabalık olmuyormuş genelde.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler