Şeytan Köprüsü

Şeytan Köprüsü

Şeytan Köprüsü

Van’ın Muradiye ilçesinde, 1800’lerin sonu veya 1900’lerin ilk yıllarında yapıldığı tahmin edilen köprü, ‘Talihsizlik’ odağındaki bir rivayetin on yıllar boyu kulaktan kulağa yayılması sonucu ‘Şeytan Köprüsü’ adıyla anılıyor. Köprü genel itibariyle dar ve tehlikeli bir mimariye sahip. Rivayete göre elverişli olmamasına rağmen buradan çok geniş bir düğün alayı geçmek ister. Bu sırada konvoydan çok sayıda kişi kanyona düşerek ölür. Bu hikayeyle ünlenmeye başlayan köprüde, ilerleyen dönemlerde daha farklı trajik olayların da meydana geldiği iddia edilir… Mesela yıllar içerisinde birçok insanın köprüden düştüğü biliniyor. Ayrıca büyük-küçükbaş hayvanların da zaman zaman aşağıya atladığı söyleniyor. Muradiye-Çaldıran Yolu’na yakın konumda, ilçe merkezine 7 km mesafede bulunan tarihi köprü, debili suyu Van Gölü’ne akmakta olan Bendimahi Çayı üzerinde kayalıklara oturmuş şekilde yer alıyor. Civar köylerle Muradiye arasındaki ulaşımın sağlanması amacıyla kurulan Şeytan Köprüsü; 15,5 metre uzunluk ve 3,5 metre genişlik ölçülerine sahip. Yüksekliği yaklaşık 18 metre olan köprü; tek kemerli, gördüğü düzenleme çalışmaları öncesindeki yolu, kesme ve moloz taşla yapılmıştır. Geçtiğimiz yıllarda dayanıklılığının artırılması amacıyla üzerine asfalt dökülerek kapsamlı bir işlem gördüğü kaydediliyor. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Şeytan Köprüsü, manzarasıyla da meşhur.

Şeytan KöprüsüŞeytan KöprüsüŞeytan KöprüsüŞeytan Köprüsü

Yorumlar

 • fatmahnterr
  31.08.2022 06:30

  Muradiye şelalesinin hemen yakınında 3 km Batu kısmında yer alan mumekkel ötesi şu dansını mutlaka yakından izleyip görsel şöleni görün derim.

 • caglakara
  19.07.2022 08:52

  Yola yakın olduğu için rahatlıkla görebildik. Basit görünüyor ancak suyun berraklığı beni etkiledi.

 • leylakorkmazz
  07.12.2022 06:44

  Görüntüsü çok hoş, sessiz sakin bir köprü.

 • irembozz
  12.10.2022 13:52

  Çok güzel. Hatta gitmişken aşağı suya kadar inin. Sınırları zorlayıp taa köprünün altına kadar çıkabilirsiniz. Mükemmel fotoğraflar çekersiniz mutlaka uğrayın.

 • gunmemoli
  02.11.2022 08:06

  köprü gercekten çok güzel adeta saklı kalmış bir güzellik

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler