Muradiye Şelalesi - GeziBilen

Muradiye Şelalesi

Muradiye Şelalesi

Doğu Anadolu bölgesinin en çok ziyaretçi alan doğa harikası burası. Peki, Muradiye Şelalesi’nin ismi nereden geliyor? Doğu Anadolu bölgesinde 1600’lü yıllardayız… Osmanlı Padişahı IV. Murat, Bağdat Seferi’ne çıkar. Yeniçerileriyle birlikte Van’dan geçen padişah, Tandürek Dağı’nda mola verdiği esnada Bendimahi Çayı üzerinden dökülen 50 metrelik şelaleyi görür. Bağdat seferi başarıyla sonuçlanır ve yeniçerilerden gelen talep üzerine dönüş yolunda şelaleye padişahın adı verilir. Her mevsim ayrı bir ihtişama kavuşan Muradiye Şelalesi, özellikle bahar aylarında artan debisiyle çok daha güçlü çağlar. Etrafında endemik türlerden oluşan zengin bitki örtüsüyle doğanın içinde ayrı bir evren izlenimi yaratan şelale, deyim yerindeyse ziyaretçi akınına uğrar. Muradiye Şelalesi, yılın her dönemi akıl almaz güzelliğiyle özçekim meraklıların akınına da uğrar, kendini doğaya kaptırıp ruhunu doyurmak isteyen kaşiflere de kucak açar.

Muradiye ŞelalesiMuradiye ŞelalesiMuradiye ŞelalesiMuradiye Şelalesi

Yorumlar

 • QjVceDNp
  12.04.2022 19:19

  Van merkezden minibüs ile gidecek olanlar Çaldıran minibuslerine binerek anayol üzerinde şelale yol ayrımında inmelidirler çünkü şelaleye direkt minibüs maalesef yok şelale 7 km kadar anayoldan içeride...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota