Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi’nin kalıntıları incelendiğinde, bu yapıyı ilk olarak Urartu halkının kurduğu ve 19’uncu yüzyılın ortalarına kadar aktif bir şekilde kullanıldığı anlaşılır. 1986’da geçirdiği restorasyonla halkın ziyaretine açılan kale, yanından geçen Hoşap (Güzelsu) suyunun adıyla isimlendirilir. Dış kale ve iç kale olarak ikiye ayrılır Hoşap Kalesi… Osmanlı’nın önemli gezgin ve yazarlarından Matrakçı Nasuh ve Evliya Çelebi’nin de yazılarında bahsettiği yapının iç kale kısmı tıpkı bir kartal yuvasına benzetilir. 400 yıl sonra bile tüm ihtişamıyla ziyaretçilerine kapılarını açan Hoşap Kalesi, geçmişten ve günümüzden birçok iz taşır. Van gezilerinin olmazsa olmaz ziyaret noktası Hoşap Kalesi’dir. Mezopotamya’dan ve hemen aşağısındaki Kenan Bölgesi’nden birçok kültür esintisini bir arada barındıran bu kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hoşap KalesiHoşap KalesiHoşap KalesiHoşap Kalesi

Yorumlar

 • irembozz
  12.10.2022 10:05

  Hoşap Suyu’nun kuzeybatısında sarp ve dik bir kaya kütlesi üzerine kurulan kale, iç kale ile bunun kuzeyindeki dış kaleden oluşmaktadır. Geçmişi itibariyle Urartu Devleti'ne kadar uzanan kale, Osmanlı Devleti'ne tabi Mahmudi Beyleri'nin yaptırdığı şekliyle günümüze ulaşmıştır.

 • QjVceDNp
  12.04.2022 19:24

  Kartal yuvasını andıran sur duvarları sağlam ihtişamlı giriş kapısıyla dikkat çeken bir tarihsel yapı. Anayol üzerinde ulaşımı rahat minibüsle Van merkezdeki Van AVM civarından kalakan Hoşap minibüsleri ile ulaşılabilinir...

 • ftherdincc
  13.01.2023 07:47

  Kale Hakkari Van yolu üzerinde bulunuyor. Kaleye çıkan yol ise altı alçak arabalar için uygun değil maalesef

 • leylakorkmazz
  07.12.2022 06:29

  Müthiş etkileyici ve heybetli bir mimari.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler