Hoşap Kalesi - GeziBilen

Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi

Hoşap Kalesi’nin kalıntıları incelendiğinde, bu yapıyı ilk olarak Urartu halkının kurduğu ve 19’uncu yüzyılın ortalarına kadar aktif bir şekilde kullanıldığı anlaşılır. 1986’da geçirdiği restorasyonla halkın ziyaretine açılan kale, yanından geçen Hoşap (Güzelsu) suyunun adıyla isimlendirilir. Dış kale ve iç kale olarak ikiye ayrılır Hoşap Kalesi… Osmanlı’nın önemli gezgin ve yazarlarından Matrakçı Nasuh ve Evliya Çelebi’nin de yazılarında bahsettiği yapının iç kale kısmı tıpkı bir kartal yuvasına benzetilir. 400 yıl sonra bile tüm ihtişamıyla ziyaretçilerine kapılarını açan Hoşap Kalesi, geçmişten ve günümüzden birçok iz taşır. Van gezilerinin olmazsa olmaz ziyaret noktası Hoşap Kalesi’dir. Mezopotamya’dan ve hemen aşağısındaki Kenan Bölgesi’nden birçok kültür esintisini bir arada barındıran bu kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hoşap KalesiHoşap KalesiHoşap KalesiHoşap Kalesi

Yorumlar

 • QjVceDNp
  12.04.2022 19:24

  Kartal yuvasını andıran sur duvarları sağlam ihtişamlı giriş kapısıyla dikkat çeken bir tarihsel yapı. Anayol üzerinde ulaşımı rahat minibüsle Van merkezdeki Van AVM civarından kalakan Hoşap minibüsleri ile ulaşılabilinir...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota