Ayanis Kalesi

Ayanis Kalesi

22.02.2021 00:18


Ayanıs Kalesi’ni Urartu Krallığı’nın en reformcu Kralı II. Rusa inşa ettirir. İnşası tamamlandıktan sonra da ‘Süphan dağının karşısında yer alan Rusa kenti’ anlamını taşıyan Rusahinili-Eiduru-kai ismi verilir. Milattan önce 685 ile 653 yılları arasında yaptırılmıştır. Çeyrek asırdır süren kazı çalışmalarıyla yeniden gün yüzüne çıkartılıyor. Urartu Krallığı’nın en korunaklı ve en görkemli yapısı olma unvanını da elinde bulunduran kale, araştırmacılara da ilham kaynağı oluyor. Ayanıs Kalesi’ni gün yüzüne çıkartabilmek adına yapılan kazı çalışmaları günümüzde de devam eder. Bu kazıda kalenin giriş kapısı, anıtsal surları, oldukça büyük boyutlardaki deposu ve pek çok çeşitli mekanlarına ulaşılır. Ancak en önemli yer Haldi Tapınağı’dır. Bu tapınak birçok yapı grubunu içine alabilecek genişlikte olmasının yanı sıra dini açıdan da oldukça mühimdir. Kalenin tam ortasında ve en yüksek bölgesinde yer alan tapınak bölgesine kaymaktaşından yapılmış bir kapıdan girilir. Bu kapının girişinde yer alan yazıtta ise tapınağın Argişti oğlu Rusa tarafından Haldi Tanrısı’na armağan edildiği yazılıdır. Dedik ya, Ayanis Kalesi’nin kazı çalışmaları çeyrek yüzyıldır devam ediyor diye… Kaleyi yeryüzüne çıkartmak için çalışan arkeologlar, geçen bu süreçte binlerce esere de ulaşır. Mısır mavisi renginin sıkça kullanıldığı Ayanıs Kalesi’de bulunan mühürler, kalkanlar, mızraklar ve daha yüzlerce eser, incelemelerin ardından müzede sergilenmek için gün sayıyor. Tarihe tanıklık etmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir fırsattır Ayanıs Kalesi…

Ayanis KalesiAyanis KalesiAyanis KalesiAyanis Kalesi

Yorumlar

 • leylakorkmazz
  07.12.2022 06:46

  Bulunan çivi yazılı kitabesine göre, kale Argişti'nin oğlu Rusa tarafından M.Ö. 645-643 tarihleri arasında yaptırılmıştır.

 • QjVceDNp
  12.04.2022 19:37

  Ayanis kalesi Kaleler şehri olarak bilinen Van ilimizin Urartular dan kalma görülmeye değer bir eserdir...

 • ahmetyaylacii
  06.07.2022 11:35

  Pek ortada kale olduğu söylenemez yıkılmış kale kalıntıları var ayanis köyü içerisinden ulaşıyorsunuz köy yeşillikler içinde ve çok güzeldi.

 • fatmahnterr
  31.08.2022 06:11

  Müthiş bir yer ,eski tarihi kalıntılardan sadece az bir kısmı görülebilir , tapınak mevcut ,a ama tepe oldukça güzel ,özellikle gün batımına yakın Süphan -göl ve gün batımını izlemek için güzel bir yer. Ama maalesef yerel yönetim kasıtlı olarak kalenin köy içindeki kısmını yapmıyor ,dolayısıyla yolu biraz kötü…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler