Akdamar Anıt Müzesi

Akdamar Anıt Müzesi

Akdamar Anıt Müzesi

Vaspurakan mimarisinin en güzel örneklerinden birini inceliyoruz. Akdamar Anıt Müzesi, aslında eski bir kilise. Ermeni Vaspurakan Kralı I. Gagik Ardsruni, Van Gölü’nün ikinci en büyük adasına bir kilise inşa ettirmek ister. Keşiş Manuel’in mimarlığını yaptığı bu kilise, milattan sonra 921’de tamamlanır ve hem saray hem de kilise olarak kullanılır. 908-1021 yılları arasında Abbasilere bağlı olarak hüküm süren Ermeni Vaspurakan Krallığı gerek mimarisiyle gerek kültürüyle günümüze pek çok eser bırakır. Mimarisi, kültürel çeşitliliği ve konumu gereği birçok farklı medeniyetle etkileşim halinde olan bu müze; dünya mimarlık tarihi açısından büyük öneme sahiptir. Akdamar Anıt Müzesi, süslemeleri ve mimarisi ile tüm ihtişamını bugün de korur. Ermeni mimarisinde ‘Hripsime Tipi’ olarak tabir edilen anıt müze; dört yapraklı bir yoncaya benzeyen planı, köşe nişleri ve kabartma işlemeleriyle ziyaretçilerini karşılamaya devam ediyor. Yapıda aynı zamanda Hristiyanlık dini açısından önemli isimler tasvir edilmiştir. Bunların arasında Ermeni asilleri, geometrik motifler, saray yaşantısı ve günlük hayattan kesitler vardır. 2005 yılında Kültür Bakanlığı’nca restore edilen kilise-saray hemen ardından anıt müze olarak ziyarete açılır.

Akdamar Anıt MüzesiAkdamar Anıt MüzesiAkdamar Anıt MüzesiAkdamar Anıt Müzesi

Yorumlar

 • gunmemoli
  02.11.2022 07:59

  Tekne turu ile ulaşabilirsiniz hem tekne turu yapıp hemde anıtı gezmiş olursunuz.

 • QjVceDNp
  12.04.2022 19:21

  Günübirlik tur düzenleyen seyahat acenteleri tercih edilirse daha rahat ulaşım sağlanabilir zira şehir merkezinden otogara otogardan Gevaş minibuslerine ulaşmak biraz yorucu ve zaman alıcı olabiliyor...

 • fatmahnterr
  31.08.2022 06:17

  İlk olarak Ada da bulunan kilise çok güzel gezmezini tavsiye ederim. Ulaşım olarak Van merkeze yakın zaten 35 km civarı adanın karşısından ve Gevaştan sürekli olarak tekneler hareket ediyor yaklaşık olarak adanın karşısındaki iskeleden 20 25 dakıka sürüyor fiyatı 35 tl.

 • leylakorkmazz
  07.12.2022 07:05

  Tekne ile ulaşıp güzel bir günü bu adada geçirebilirsiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler