Zağnos Vadisi Parkı - GeziBilen

Zağnos Vadisi Parkı

Zağnos Vadisi Parkı

Trabzon Kalesi Zağnos Burcu’nun eteklerinde yer alan Zağnos Vadisi Parkı, şehrin göbeğinde geniş ve oldukça güzel düzenlenmiş bir park olarak karşınıza çıkıyor. Fatih Sultan Mehmet 1453’te İstanbul’u; 1461’de ise Trabzon’u fethederken bu fetihlerde Zağnos Paşa önemli görevler üstlenmiştir. Trabzon’un da fatihi Fatih Sultan Mehmet’e bağlı paşalardan Zağnos Paşa (Zağanos), 1467-1469 yılları arasında Trabzon Sancak beyliği yapmıştır. Vadi Park’ın ismi de paşanın anısına duyulan saygıdan gelmektedir. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yapılaşmadan arındırılarak oluşturulan Zağnos Vadisi Parkı’nda ailece güzel vakit geçirmenize olanak tanıyan bir yapıya sahip. Parkın içerisinde Zağnos Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Bulvarı’na ait bir viyadük bulunuyor. Oldukça uzun ve geniş bir alana yayılı olan mekanın içerisinde göletler ve akarsu bile var! Park içerisindeki gezinizde suda keyifle yüzen ördekler görebilir, sağdan soldan koşarak önünüze çıkan bir tavşanla karşılaşabilirsiniz. Trabzon’da olup da çay içmeden olmaz… Çayınızı Zağnos Vadisi Parkı’nın içerisinde içebileceğiniz gibi Trabzon Kalesi’nin yanında vadiye bakan tepelerdeki çay bahçelerinde de yudumlayabilirsiniz. Parkın içinde piknik ve yürüyüş yapabilir, fotoğraf çektirebilirsiniz.

Zağnos Vadisi ParkıZağnos Vadisi ParkıZağnos Vadisi ParkıZağnos Vadisi Parkı

Yorumlar

 • burakkya
  10.08.2022 08:26

  Şehirin merkezinde geniş alana, kafelere sahip ateş yakmanın yasak olduğu bir yer iyi bir bakım çalışmasıyla daha güzel hale gelir

 • leylakorkmazz
  08.09.2023 11:42

  Yeşilin her tonuna sahip güzel bir yer.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota