Vezalon (Yahya) Manastırı - GeziBilen

Vezalon (Yahya) Manastırı

Vezalon (Yahya) Manastırı

Trabzon’daki popüler manastırların şöhretine bugüne kadar hiç ulaşamamış olsa da Anadolu’nun ilk manastırlarından olma şerefine nail olan Vezalon (Yahya) Manastırı’nın milattan sonra 270 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor. Yüzyıllardır hiç restorasyon görmeyen bu ibadethane için onarım çalışmaları projelendiriliyor. Şimdilik yapılacak onarım sonrası turizme kazandırılacağı günü bekleyen Vezalon (Yahya) Manastırı, yaklaşık 100 yıldır kaderine terk edilmiş durumda olsa dahi içerisinde muhteşem güzellikleri barındırıyor. Hristiyanlıktaki ilk manastır örnekleri arasında olan yapıda kompleks bir süreç hakim. Sümela Manastırı’na benzer yapıda sonradan eklenen yeni bölümlerle bugünkü büyüklüğüne ulaştığı düşünülen manastır Maçka ilçesinde yer alıyor. Çam ormanlarının içerisinde konumlanan Vezalon (Yahya) Manastırı’nın yanında bir mağara ve ayazma bulunuyor. Bugün kala varlığını sürdüren önündeki kilise ve keşiş odaları 19’uncu yüzyıla aittir. Kompleksin 9 kilometre kuzeyindeki şapel 15’inci yüzyıla tarihlenmekte ve içerisinde değerli freskler bulunmaktadır.

Vezalon (Yahya) ManastırıVezalon (Yahya) ManastırıVezalon (Yahya) ManastırıVezalon (Yahya) Manastırı

Yorumlar

 • irembozz
  12.10.2022 08:15

  Köy yolundan gidilirse güzel olan fakat eski yol tercih edildiğinde yürümesi 1-2 saat süren yolculuk sizi bekliyor. Yürürken etrafın sessizliği ve doğa sizi etkiliyor. En son kenarıda yasak tabelasını görünce tırmanmaya başlıyorusunuz. Manastırın taşla birleştiği yerde bir delik var oradan içine girilebiliyor.

 • huseyinatess
  14.11.2022 09:39

  Herkesin ulaşması mümkün değil. Patika bir yoldan tırmanmak gerekli. Hiç bakım yapılmamış ama gizli saklı olduğu için gizemli bir mekan.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota