Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

22.02.2021 00:18


Banker Kostaki Teophylaktos tarafından büyük programlı konut olarak 1900’lü (1898-1913) yılların başlarında yaptırılan konak, Zeytinlik Caddesi üzerinde bulunur. Sayılı sivil mimarlık örnekleri arasında yer alan ve yaklaşık bin 500 metrekarelik kullanım alanı bulunan mekan şu anda Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı) olarak ziyaret edilebiliyor. Mimarlarının ismi tespit edilememiş olsa da İtalyan oldukları bilinen konağın yapımında kullanılan birçok malzemenin yine İtalya’dan getirildiği bilinmektedir. Konak tamamen kalem işi ustalığıyla süslenmiştir. Yalnızca bodrum katında kalem işçiliği yapılmamıştır. Böylesine ince işçilik ve mükemmeliyetçilikle yapılan muhteşem konak 1917 yılında el değiştirir. Kostaki Teophylaktos iflas edince bütün mal varlığına haciz konulur ve konak Nemlioğlu ailesinin eline geçer. Millli mücadele yıllarını da yaşayan bu tarihi mekan, bir dönem karargah binası olarak kullanılmıştır. 1924 yılında Atatürk’ün Trabzon’u ilk ziyaretinde konaklaması için düzenlenen bu muhteşem yerde Atatürk, eşi Latife Hanım ve beraberlerindekiler 15-17 Eylül 1924 tarihlerinde bu konakta istirahat eder. Konak yakın tarihte müzeye çevrilmiştir. Bodrum katı Arkeolojik Eserler bölümü olarak düzenlenirken, Arkeolojik Eserler Bölümü’nde Erken Tunç Dönemi’nden Osmanlı Dönemi sonuna kadar taş, pişmiş toprak, metal, cam gibi eserler sergilenmektedir.
Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

Yorumlar

 • burakkya
  10.08.2022 08:13

  Tadilatta olduğu için girememiştik fakat ihtişamlı dış mimarisi bile bizi etkiledi

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler