St. John Kilisesi - GeziBilen

St. John Kilisesi

St. John Kilisesi

Yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Trabzon’da oldukça geniş bir arazi içerisinde St. John Kilisesi diğer adıyla Sotha Kilisesi yer alır. Trabzon’un Hızırbey Mahallesi’nde konumlanan bu tarihi yapının milattan sonra 1306 yılında yapıldığı bilinmektedir. Theodora Tzanichites ve Gregory Kamachenos’in inşa ettirdiği kilisede, bazilika tipi mimari şekli görülmektedir. St. John Kilisesi’ni 1856 yılında orijinal durumuna uygun biçimde Metropolitan Constantinos’un yenilediği kaynaklardaki bilgilerde yer alır. Kuledibi İlkokulu’nun bitişiğinde yer alan bu tarihi yapının Trabzon’da bulunan diğer önemli kiliselerden Ayasofya ve St. Eugenios Kiliseleri ile plan bakımından çok yakın benzerlikler gösterdiği görülür. Kuzey, güney ve batı kısmında ayrı ayrı kapıları olan St. John Kilisesi, ziyaretçilerini dört bir koldan karşılar. Kalın, taş duvarları olan yapı üç neflidir. Ana mekanı örten kubbesini dört fil ayağı taşınmaktadır ve tonozlarla da desteklenmektedir. Tarihi yapının içerisinin aydınlatılmasında, kubbe kasnağının duvarlarına açılan 12 penceresi büyük rol oynar. St. John Kilisesi; Trabzon’un fethinden sonra Hristiyanların da göç etmesiyle bir süreliğine cami olarak ibadete açılmıştır. Askeri depo olarak da faaliyet gösteren yapı şu anda Kuledibi İlkokulu’nun bir uzantısı olarak da kullanılıyor.

St. John KilisesiSt. John KilisesiSt. John Kilisesi

Yorumlar

 • huseyinatess
  14.11.2022 08:53

  Bu kilise, Karadeniz'in Sothka semtinde yer alır ve Ayasofya Kilisesi ile komşudur. Ancak bunun yakınında inşa edilen birçok bina, denizi göremiyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota