Pazarkapı Camii - GeziBilen

Pazarkapı Camii

Pazarkapı Camii

Kethuda Abdullah Ağa’nın girişimleriyle yaptırılan cami, zamana yenik düştüğü için planına birebir sadık kalınarak yıkılır ve yeniden yapılır.

Trabzon'da dönemin tüccarlarından Kasım Çelebi tarafından Hicri 971, Miladi 1563-64 yıllarında yaptırılan Pazarkapı Camii, daha sonrasında büyük bir yangın geçirir. Ardından Abdullah Ağa tarafından 1793 yılında ihya edilerek onarımı yaptırılır ve yeniden ibadete açılır. Yapılan bu onarıma ilişkin kitabe de eski caminin son cemaat yerinin orta kemerinin yukarısında yer alırdı. Kitabenin Türkçesi ise şu şekildedir:

Kethüda Abdullah Ağa'nın şanı yükselsin. Hayra kılavuzluk ederek hayırlı bir iş yaptı, mimarına aferin. Cami yeni üslubu gösterir. Yeniden yapılmasıyla kapıları sanki Hamel burcu gibidir. Tarihi bir sayı çıkarılarak kalemin tabiatına geldi. Yeryüzünde secde edilen yer olarak Beyt-i Ma'mur'a bedel oldu.

1853'te Belediye Başkanı Ali Rıza Efendi'nin de yardımlarıyla yeniden onarılan caminin 1852-1853 yılları arasında da minaresi yapılmıştır. 1906'da bir başka onarım daha geçirmiş olsa da 1988'de yıktırılarak yeni bir cami yapılmıştır. Şunu da belirtelim ki caminin orijinal kapı kanatları, bugünkü deposunda muhafaza edilmektedir.

Pazarkapı CamiiPazarkapı CamiiPazarkapı CamiiPazarkapı Camii

Yorumlar

 • irembozz
  12.10.2022 08:49

  Bulunduğu yer itibarıyla Semtinin en büyük kapasitesine sahip olan camiidir. Cami içi temizliği muhteşem yapılmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota