Ortahisar Evleri - GeziBilen

Ortahisar Evleri

Ortahisar Evleri

Trabzon’un en eski yerleşim yerlerinden olan Ortahisar Mahallesi, geleneksel mimari tarzındaki tarihi evleriyle öne çıkıyor. Türk kent kültürünün günümüzde yaşamaya devam eden en önemli yapı taşı olan bu evlerde fonksiyonellik ve estetik ön plana çıkar.

Ortahisar olarak adlandırılan bölgenin batısında Zağnos Vadisi, doğusunda Tabakhane Vadisi bulunur. İki vadi arasında bulunmasına rağmen görece düzlük bir alanda bulunan bu coğrafyanın kuzeyi yer yer dik ve genelde aşırı eğimli olsa da yörede yaşayan insanlar için doğal bir savunma yapısını oluşturur.

Trabzon’un daha ziyade denizci ve ticari bir kent olarak kurulduğu dikkate alınırsa limanın da hemen yakınında oluşu nedeniyle liman güvenliğini de sağlaması yönünden avantajlı bir yerleşim yeri olmuştur.

Ortahisar evlerinin genel özellikleri arasında taş ve betonarmenin bir arada dış cephesinde bulunması dikkat çeker. En az iki ya da üç katlı inşa edilen bu evlerin odaları epey aydınlıktır. İkili ya da üçlü pencere sistemiyle dikdörtgen yapılı olan tarihi evlerin içerisi ahşaptan yapılmıştır. Düzgün bir mimari örneğiyle geleneksel Türk evlerinin misafirperverliğini yansıtır.

Ortahisar EvleriOrtahisar EvleriOrtahisar EvleriOrtahisar Evleri

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen
  Google Play Badge
  AppStore Badge
  AppGallery Badge

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota