Memişağa Konağı

Memişağa Konağı

Memişağa Konağı

Trabzon’da şehir merkezi ve etrafındaki modern yapılara karşın özellikle ilçelerdeki tarihi doku ve varlık dikkat çekici. Bu kapsamda şehrin aynı zamanda ‘Güzellik’ anlamına gelen Sürmene ilçesindeki Memişağa Konağı, mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alıyor. Kastel Konağı olarak da anılan Memişağa Konağı, genişçe bir ormanı ardına alır. Çarpıcı yeşil fon eşliğinde yükselen iki katlı konak, bir nevi kale-ev konseptine sahip. Yerden itibaren taş duvarlar, üstte de pencereler göze çarpar. Sağlam ve korunaklı yapısına istinaden zamanında bir yönetim binası olduğunu da düşünülen yapının bodrumundaki zindan tarzı bölüm, bu görüşü destekler. Diğer yandan kagir ev, dışa taşmış saçakları ve birçok noktasındaki zengin ahşap işçiliği ile ünlü. Pencere parmaklıklarından kapı kollarına her detayında tarihi yansıtan Memişağa Konağı, görsel bir zarafet adeta. 2000’lerin başında restorasyondan geçen tarihi konak, Trabzon’un en önemli ailelerine ev sahipliği yapmış. Günümüzde de geçmişin manevi izlerinin görülebildiği bu konak ile tarih bilinci sunuluyor, ayrıca şehrin silueti mükemmel bir şekilde tamamlanıyor.

Memişağa KonağıMemişağa KonağıMemişağa KonağıMemişağa Konağı

Yorumlar

 • burakkya
  10.08.2022 08:04

  İçerisinde işletme mevcut fakat fiyatları biraz yüksek zamanınız var ise yemek yeme fırsatını değerlendirin

 • sudekilic
  15.09.2022 08:50

  Çok iyi işlemelerin/işçiliğin yapıldığı ve mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerden. Bir odanın tavanını dönecek şekilde tasarlamışlar. Eski bir konak olmasından dolayı girişler gruplar halinde. Biz gittiğimizde ücretsizdi ama artık ücretlendirilecekmiş sanırım

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler