Kaymaklı (Amenapırgiç) Manastırı - GeziBilen

Kaymaklı (Amenapırgiç) Manastırı

Kaymaklı (Amenapırgiç) Manastırı

Trabzon İmparatorluğu’ndan günümüze kalan en önemli yapılardan biri olan Kaymaklı (Amenapırgiç) Manastırı, şehrin Ermeni nüfusu için yüzyıllar boyunca büyük öneme sahip olmuştur. Kaymaklı (Amenapırgiç) Manastırı, Trabzon’un Boztepe Değirmendere Vadisi’ne bakan yönde bulunur. 1424 yılında yapılan manastır, o dönemde Trabzon’da yaşayan Ermeniler için bir numaralı ibadet noktası sayılırdı. Yapımından 20’nci yüzyıla kadarki süreçte sayısız Ermeni vatandaşın ibadetine ev sahipliği yapan manastır, zamana yenik düşmemesi için de pek çok kez restorasyon geçirir. Aslına sadık kalınarak yapılan tüm bu restorasyonların en sonuncusu ise 18’inci yüzyılda yapılır. 1915 yılında Ermeniler Türkiye topraklarından tecrit edilir. Trabzon’dan ayrılan Ermeniler de manastırın kapısına deyim yerindeyse kilit vurur ve o günden sonra yapı kullanılmaz. Trabzon’un din turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Kaymaklı (Amenapırgiç) Manastırı, geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınır. Bugün pek çok yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olan yapı, tarihi ve dini dokusunun yanı sıra fonda kullanıldığı takdirde verdiği inanılmaz güzel kareler açısından da fotoğraf meraklılarının vazgeçilmez noktasıdır.

Kaymaklı (Amenapırgiç) ManastırıKaymaklı (Amenapırgiç) ManastırıKaymaklı (Amenapırgiç) ManastırıKaymaklı (Amenapırgiç) Manastırı

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota