Kanuni Evi - GeziBilen

Kanuni Evi

Kanuni Evi

Osmanlı Devleti’nin ‘Yükseliş Devri’ padişahlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın doğup büyüdüğü ev olan yapı, bugün gelen konuklarına bir müze olarak hizmet veriyor. Osmanlı Devleti Yükseliş Devri Padişahı Kanuni Sultan Süleyman, Trabzon’da doğmuş ve 15 yaşına kadar da bu şehirde yaşamıştır. Bugün müze olarak hizmet veren yapı ise kendisinin o tarihlerde doğup büyüdüğü evdir. Balmumu heykellerinden oluşan müze ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatırken bir yandan da o dönemin giyim kuşam, takı, ev dekorasyonu ve saç sakal şekilleri konusunda birtakım bilgiler verir. Trabzon Ortahisar’daki tarihi Türk yapılarından biri olan tarihi ev, şehrin diğer tüm tarihi eserleriyle de bir bütünlük oluşturur. Osmanlı ve Trabzon tarihiyle ilgili kitaplar, balmumundan padişah heykelleri ve el yapımı kilimlerin yer aldığı Kanuni Evi’nde Osmanlı kültürü 360 derece yansıtılır. Şehrin kültür turizmine önemli katkılar sağlayan Kanuni Evi gerek Osmanlı tarihine ışık tutması gerekse bu kültürü yeni nesle tanıtıp sevdirmesiyle Trabzon’un en önemli ve özel noktalarından biri olarak kabul edilir.

Kanuni EviKanuni EviKanuni EviKanuni Evi

Yorumlar

 • irembozz
  12.10.2022 08:59

  Tarih meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken, şehir merkezinde yer alan bir müze. İçerisinde Osmanlı padişahları ile ilgili detaylı harita ve bilgiler, savaş aletleri ve bazı padişahların balmumu heykelleri bulunmakta.

 • zehraavarolx
  27.07.2022 06:55

  İçerisinde birçok tarihi eserlerin, Kanuni Sultan Süleyman ve Yavuz Sultan Selim 'in mumdan heykelleri mevcut. Konumu ve ulaşımı kolay, çay bahçesi mevcut. Çayın tadı güzeldi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota