Fatih Camii - GeziBilen

Fatih Camii

Fatih Camii

Karadeniz kıyılarındaki tarihi şehir Trabzon’un Ortahisar ilçesinde yer alır Osmanlı yadigarı Fatih Camii. İstanbul’un fethinden yaklaşık 8 sene sonra Trabzon’un da Osmanlı sınırlarına dahil edilmesinin hemen ardından var olan bir kilisenin camiye dönüştürülmesi esasıyla yaptırılmış. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan caminin etrafında medrese, sıbyan mektebi, imaret gibi binaları ile bir külliyenin varlığından söz edilir. Ancak söz konusu yapılar günümüze ulaşamamış. Fatih Camii ise cemaati ve ziyaretçilerine yüzyıllardır olduğu gibi bugün de ağırlamaya devam ediyor. Cami, sade görünümüyle öne çıkıyor. Bu yönüyle bulunduğu mahalleyle özdeş durumunda adeta. Yüksek bir iç mekana ve geniş avluya sahip değil. Parke taşı döşeli bir yola açılan dış kapısından adımınızı atınca kısa süre içerisinde içerisine ayak basıyorsunuz. İmamın Cuma hutbesini okuduğu minber adı verilen bölümün ince bir işçilikle ceviz ağacından yapıldığı görülüyor. Cemaatin önünde namaz kıldırılan oyuk alan mihrap da süslemeleri ile dikkat çekiyor. Birçok kitabenin bulunduğu yapının tek şerefeli minaresi camiye bitişik haldeki ilgi çekici bir kaideden itibaren yükseliyor. Son olarak 2018’de tamamlanan restorasyon çalışmaları ile oldukça iyi duruma getirilen Fatih Camii, günümüzde hem ziyarete hem ibadete açık.

Fatih CamiiFatih CamiiFatih CamiiFatih Camii

Yorumlar

 • huseyinatess
  14.11.2022 08:51

  Büyük Fatih Camii, Orijinal ismi Panaghia Chrysokephalos Kilisesi olup 1461 yılında Trabzon’un fethine kadar hem manastır hem de kilise olarak kullanılmış. Caminin içi bölüm bölüm, öncesinde kilise olarak kullanıldığını adeta mimarisi ile vurguluyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota