Ayasofya-i Sağir Cami-i Şerifi - GeziBilen

Ayasofya-i Sağir Cami-i Şerifi

Ayasofya-i Sağir Cami-i Şerifi

Trabzon’un en çok ziyaret edilen turistik noktalarının başında gelir Ayasofya-i Sağir Cami-i Şerifi. Şehrin kadim tarihine ışık tutan zengin bir yapıdır aynı zamanda. Osmanlı Devleti'nin şehri fethinin ardından kiliseden camiye dönüştürülen yapı, asırlar boyunca hastane de dahil olmak üzere farklı şekillerde işlev sunduktan sonra 1962’de tamamlanan çalışmalar neticesinde müze halini alarak ziyarete açılır. Kare-haç planlı geç dönem Bizans kilisesi, karakteristik mimari unsurlarına ek olarak mermer sütunları, revaklı girişleri ve farklı yüksekliklere sahip kiremit çatısıyla dikkat çeker. Bezemeler, kabartmalar, melekler, Hz. İsa, Adem ile Havva’nın resmedildiği kısımlar öne çıkan görsel ayrıntılardan bazılarıdır. Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi ile çeşitli dini sahneler bu kapsamda mevcut. İslam sanatından etkilerin de fark edilir düzeyde fazla olduğu yapı bünyesinde ayrıca şehirde hüküm sürmüş ailenin sembolü olan kartal motifleri, panolar, bitkisel motifler de görülmesi gerekenler arasında… Yer mozaikleriyle de ilgi gören Ayasofya-i Sağir Cami-i Şerifi, 2013 yılında müzeden yeniden camiye çevrilmiştir.

Ayasofya-i Sağir Cami-i ŞerifiAyasofya-i Sağir Cami-i ŞerifiAyasofya-i Sağir Cami-i ŞerifiAyasofya-i Sağir Cami-i Şerifi

Yorumlar

 • 2VHCHSqGqDz0
  27.07.2023 08:09

  Camii olan bir mabede nasil hala müze diyorsunuz?

 • irembozz
  12.10.2022 08:14

  Trabzon da muhakkak gezilmesi gereken yerlerden biri. Sonradan Camii ye dönüştürülmüş, mimarisi ve tarihi dokusu görülmeye değer. Etrafını çevreleyen yeşil parkı var.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota