Ahi Evren Dede Camii

Ahi Evren Dede Camii

Ahi Evren Dede Camii

Trabzon’a hakim Boztepe’de aslında bir derviş dergahı olarak inşa edilen Ahi Evren Dede Cami’nin yapım tarihine dair net bir bilgiye ulaşılmamıştır. Lakin; Sultan Orhan zamanında Ahi Evren Dede için Şemsettin Sami tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Ahi Evren Dede Camii’nin bugünkü yerinin yerinde eskiden dergah, cami ve türbenin olduğu bilinse de bu yapı topluluğunun mimari özellikleri ve yapısı hakkında pek bir bilgiye rastlanmamaktadır. Sonradan bu alana yine bu isimde şimdiki Ahi Evren Dede Camii yaptırılmıştır. Camiye dair net bilgilere ulaşılmasa da kesin olarak bilinen 1887-1888 yılları arasında restorasyon gördüğüdür, zira bu bilgi kayıtlarda geçmektedir. Sultan Abdülaziz’in Baş Müezzinlerinden ve Trabzon’un sevilen kişilerinden Hacı Hakkı Baba’nın onardığı cami, bugünkü formuna da o yıllarda kavuşmuştur. Kare planlı olan caminin taş duvarları bulunur. 1880’li yıllarda her ne kadar ahşap çatılı olsa da aradan geçen 100 yıl sonunda yani 1976’da tekrar onarım gören camiye kubbe ilave edilmiştir. Mihrap ve minberi sadedir, minaresi küçük ve tek şerefelidir.

Ahi Evren Dede Camii Ahi Evren Dede Camii Ahi Evren Dede Camii Ahi Evren Dede Camii

Yorumlar

 • irembozz
  12.10.2022 08:53

  Mimari olarak bir özelliği olamayan camide manevi hava muhteşem. Avlusuna girer girmez sizi dünyadan koparıyor. Konumu, manzarası, sakinliği insana sonsuzluk huzuru veriyor.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler