Urfa Kent Müzesi

Urfa Kent Müzesi

22.02.2021 00:18


Urfa kent surlarının Beykapısı kısmında bulunan kule restore edilerek oluşturulan müze, şehrin binlerce yıllık tarihine tanıklık eden geniş koleksiyonuyla göz doldurur. Nuh tufanından hemen sonra kurulduğu ve ilk şehirlerden biri olduğu rivayet edilen Şanlıurfa, binlerce yıllık tarihinde neredeyse tüm ihtişamlı medeniyet ve onların kültürlerine ev sahipliği yapar. Üç semavi dinin bir arada yaşadığı, kültürlerin iç içe geçerek zenginleştiği ve medeniyetlerin beşiği olan Mezopotamya’nın tüm bilgi birikimini içinde barındıran kent, dini önemi bakımından ‘Peygamberler Şehri’ diye de adlandırılır. Haçlı Kontluğu döneminde inşa edilen bugünkü Urfa Kent Müzesi’nin bulunduğu kule, Osmanlı’nın son dönemlerinde devlet tarafından Kapı Ağası Mahmutoğlu ve ailesine verilir. 1919 yılının 24 Mart'ında Fransızlar tarafından işgal edilen şehirde işgalciler kule sahibi Mahmudoğlu Mustafa Ağa’dan burayı kiralamak istese de teklifleri geri çevrilir. Urfa’nın kurtuluşu ve cumhuriyetin kurulmasıyla taşınan Mahmutoğlu ailesinin ardından kule uzun yıllar kaderine terk edilir. 2008 yılında Şanlıurfa Belediyesi tarafından satın alınan yapı aslına uygun olarak restore edilerek Urfa Kent Müzesi’ne dönüştürülür ve halkın hizmetine açılır. Neolitik Çağ’dan (Taş Devri) kalma eserleriyle geçmişten gelerek günümüze ışık tutan sayısız tarihi kalıntı sergilenir Urfa Kent Müzesi’nde. İnanç, sosyo-ekonomik, ulaşım, sağlık ve mimari alanların binlerce yıllık gelişiminin incelenebileceği müze, şehrin en popüler noktalarının da başında gelir.

Urfa Kent MüzesiUrfa Kent MüzesiUrfa Kent MüzesiUrfa Kent Müzesi

Yorumlar

 • aslidemirr
  04.07.2022 08:48

  Şanlıurfa içinde sokaktan başlayarak müzenin içinde tamamen kendinizi zamansız bir ortamda buluyorsunuz :)

 • furkanakay
  02.12.2022 07:37

  O kadar müze gezdim ama burası kadar düzenli, büyük ve güzel bir müze görmedim.

 • caglaacetin
  18.08.2022 07:42

  Şanlıurfa'nın tarihini ve kültürünü detaylı şekilde yansıtan büyük ve kapsamlı bir müze, yetkililer çok ilgiliydi

 • huseyinatess
  14.09.2022 11:30

  İçerisinde bir avluda bulunan, yaşanan kültürü net olarak ortaya koyan, geçmişle günümüzü birleştiren eserler içeriyor. Giriş ücretsiz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler