Soğmatar Antik Kenti - GeziBilen

Soğmatar Antik Kenti

Soğmatar Antik Kenti

Milattan önce 2’nci yüzyıla, Abgar Krallığı dönemine gidiyoruz… Harranlıların Tektek dağları bölgesinde konumlandırdıkları antik kentte ay ve gezegen tanrıları için oluşturdukları tapınaklar göz kamaştırıcı güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Soğmatar Antik Kenti, Harran’a 53 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İnançlar kenti olarak kabul edilen ve en eski inanışların hala vücut bulduğu bu antik kente giriş yaptığınızda sizleri Ay tanrısı Sin’e tapınmak için oluşturulan mağara karşılıyor. Pognon Mağarası olarak bilinen bu yerin devamında yamaçlarında yer yer tanrı kabartmalarının ve yazıtların olduğu Kutsal Tepe vardır. Antik kentte aynı zamanda altı adet kare ve yuvarlak planlı mozole, iç kale ve ana kayaya oyulmuş çok sayıda kaya mezarı bulunur. Milattan sonra 165’li yıllarda özellikle Partların (İranlılar), Urfa’ya yaptıkları saldırılardan kaçanlar tarafından inşa edilen Soğmatar Antik Kenti, İslam dönemine kadar bu yapısını korumuştur. Antik kentte bulunan tarihi kuyunun da Hz. Musa Kuyusu olduğu rivayet edilir. Ve Hz. Eyyub Peygamberin makamının da bu güzergahtan 30 kilometre sonrasında, Eyyub Nebi beldesinin ilerisinde olduğu bilinir.

Soğmatar Antik Kenti Soğmatar Antik Kenti Soğmatar Antik Kenti Soğmatar Antik Kenti

Yorumlar

 • muratty
  12.10.2022 07:28

  Soğmatar ŞANLIURFA ‘ya gelindiğinde kesinlikle görülmesi gereken tarihi yerlerden bir yer. Bu bölgeye kesinlikle gezi planı yapmalısınız. Urfa merkeze 100 km mesafededir. Sanırım buraya dolmus gb araç yok siz kendi imkanlarınızla geliyorsunuz. Ama manzarası ve havası buna kesinlikle değecektir. Not : Yanınızda çay kahve kesinlikle olsun manzara eşliğinde iyi gideceğinden emin olabilirsiniz 👍🏽

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota