Şıh Maksud (Şeyh Mesud) Türbesi - GeziBilen

Şıh Maksud (Şeyh Mesud) Türbesi

Şıh Maksud (Şeyh Mesud) Türbesi

Şeyh Mesud Türbesi Şanlıurfa’nın en eski türbesidir. Aslen bir medrese olan bu yapı dört eyvanlı ve kapalı yapıda bir Selçuklu medresesi tarzında inşa edilmiştir. Yapıda bir mescid, çilehane ve misafirhaneler bulunmaktadır. Türbedeki sandukanın altında 5 ayrı mezar olduğu bilinir. Bunlardan birinin Şeyh Mesud’a, diğerlerinin kız kardeşine ve müritlerine ait olduğu söylenegelir. Türbeye 100 metre kadar mesafede bir sarnıç bulunur ve sarnıcın yanındaki kaya üzerinde Arapça yazılmış bir kitabe yer alır. Kitabede: "Bu sarnıç, Nişaburlu Said Hengel'in oğlu Mes‘ud tarafından 10 Receb 579 (m. 30 Ekim 1183) tarihinde oyulmuştur. Kim Allah'ı yardıma çağırırsa, Allah ona ve bütün Müslümanlara yardım ve merhamet etsin" yazılıdır. 

Şeyh Mesud halk arasında Şık Maksud olarak da anılır. Bu alimin Anadolu’nun manevi önde gelenlerinden Ahmet Yesevi’nin öğrencisi olduğu kabul edilmektedir. Şeyh Mesud, 1100’lü yıllarda Şanlıurfa’ya gelmiş ve burada uzun yıllar geçirmiştir. Anadolu’nun müslümanlaşmasında büyük katkısı olduğu bilinen evliyanın türbe yapısının yakınlarında kayadan oyma mağaralar bulunur. Burada Şeyh Mesud’un zaman zaman inzivaya çekildiği düşünülür. Türbe günümüzde dilek tutma veya şifa amaçlı çoğunlukla kadınlar tarafından ziyaret edilmektedir. 


Görseller: trthaber, evliyalar.net

Şıh Maksud (Şeyh Mesud) TürbesiŞıh Maksud (Şeyh Mesud) Türbesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota