Şıh Maksud (Şeyh Mesud) Türbesi

Şıh Maksud (Şeyh Mesud) Türbesi

Şıh Maksud (Şeyh Mesud) Türbesi

Şeyh Mesud Türbesi Şanlıurfa’nın en eski türbesidir. Aslen bir medrese olan bu yapı dört eyvanlı ve kapalı yapıda bir Selçuklu medresesi tarzında inşa edilmiştir. Yapıda bir mescid, çilehane ve misafirhaneler bulunmaktadır. Türbedeki sandukanın altında 5 ayrı mezar olduğu bilinir. Bunlardan birinin Şeyh Mesud’a, diğerlerinin kız kardeşine ve müritlerine ait olduğu söylenegelir. Türbeye 100 metre kadar mesafede bir sarnıç bulunur ve sarnıcın yanındaki kaya üzerinde Arapça yazılmış bir kitabe yer alır. Kitabede: "Bu sarnıç, Nişaburlu Said Hengel'in oğlu Mes‘ud tarafından 10 Receb 579 (m. 30 Ekim 1183) tarihinde oyulmuştur. Kim Allah'ı yardıma çağırırsa, Allah ona ve bütün Müslümanlara yardım ve merhamet etsin" yazılıdır. 

Şeyh Mesud halk arasında Şık Maksud olarak da anılır. Bu alimin Anadolu’nun manevi önde gelenlerinden Ahmet Yesevi’nin öğrencisi olduğu kabul edilmektedir. Şeyh Mesud, 1100’lü yıllarda Şanlıurfa’ya gelmiş ve burada uzun yıllar geçirmiştir. Anadolu’nun müslümanlaşmasında büyük katkısı olduğu bilinen evliyanın türbe yapısının yakınlarında kayadan oyma mağaralar bulunur. Burada Şeyh Mesud’un zaman zaman inzivaya çekildiği düşünülür. Türbe günümüzde dilek tutma veya şifa amaçlı çoğunlukla kadınlar tarafından ziyaret edilmektedir. 


Görseller: trthaber, evliyalar.net

Şıh Maksud (Şeyh Mesud) TürbesiŞıh Maksud (Şeyh Mesud) Türbesi

Yorumlar

 • huseyinatess
  14.09.2022 11:42

  Manevi ortam ve tarihin iç içe oldugu bir ortam. Şanlıurfa'ya geldiginizde bu türbeye Gelmenizi görmenizi tavsiye ederim.

 • muratty
  12.10.2022 07:34

  Şanlıurfadaki türbelerin en eski tarihlisi olan bu yapı, aslında dört eyvanlı kapalı Selçuklu medreseleri tarzında inşa edilmiş bir medrese yapısıdır. Doğudaki eyvanın alt kısmındaki odada Şeyh Mesut’un mezarı, eyvan içerisinde de sandukası bulunmaktadır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler