Selahaddin Eyyubi Camii

Selahaddin Eyyubi Camii

Selahaddin Eyyubi Camii

Türkiye’nin güneydoğusundaki tarihi şehirlerden Şanlıurfa’nın merkezinde, Balıklıgöl’e son derece yakın konumdaki Selahaddin Eyyubi Camii, bölgenin simge noktalarından. Günümüzde ibadete açık olan cami, 457’de inşa edilen bir katedralin Osmanlı Devleti zamanında, 19’uncu yüzyılda camiye dönüştürülmesini esas alır. 20’nci yüzyılın büyük bölümünde harap şekilde kalan tarihi yapı, 1993’te tamamlanan onarım çalışmalarının ardından tekrar hayat buldu. Günümüzde şehrin siluetine yönelik tamamlayıcı bir fonksiyon sunan Selahaddin Eyyubi Camii, geniş ve aydınlık iç mekanı ile dikkat çekiyor. Bu özelliğin arka planında ise son derece çarpıcı süslemelerle çevrili genişçe pencereler var. Kilise olduğu zamandan kalma bazı figürler ve sütunları görülebilen yapının ismi ise Selahaddin Eyyubi tarafından bir süre cami olarak kullanılmasıyla bağlantılı. Bu duruma istinaden dönüştürüldükten sonra camiye, 1138- 1193 tarihlerinde yaşamış olan ve Eyyubi hanedanının kurucusu ünlü hükümdarın ismi verilmiş. Günümüzde hem kültür-sanat hem de tarih meraklılarının yoğun ilgi gösterdiği Selahaddin Eyyubi Camii, Şanlıurfa’nın önemli gezi lokasyonları arasında yer alıyor.

Selahaddin Eyyubi CamiiSelahaddin Eyyubi CamiiSelahaddin Eyyubi CamiiSelahaddin Eyyubi Camii

Yorumlar

 • furkanakay
  02.12.2022 07:15

  Urfa'nın çok da bilinmeyen, ara sokaklarında kalmış tarihi bir cami. Mimari yapısı kendisine hayran bırakıyor. Uğranılması gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyorum.

 • guvenylmz
  17.08.2022 09:17

  Urfanın pek bilinmeyen bir başka camii. Yapıldığı dönemde Aziz Yahya kilisesi olarak bilinen kilise Selahaddin Eyyubinin bu bölgeyi islam topraklarına katmasıyla camiye dönüştürülmüş. Güzel bir mimariye sahip ve balıklıgöle yürüme mesafesinde. Urfa gezinizde bu camiiyi ve eski urfa sokaklarını yürüme gezebilirsiniz

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler