Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi - GeziBilen

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Tarihin en eski tapınağından çıkarılan eserlerin sergilendiği Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, bilinen en eski gerçek heykeli de içinde barındıran oldukça geniş bir koleksiyona sahiptir. Bugün kullandığı geniş alandaki modern binasına 2015 yılında geçiş yapan Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, 1965 yılından bu yana hizmet verir. Binlerce yıllık tarihinde sayısız medeniyet ve onların köklü kültürlerinden izler taşıyan şehrin içinden ve çevresinden çıkartılan eserler ‘Neolitik Dönem’ bakımından dünya çapında önemlidir. Tarihin en eski tapınağı Göbeklitepe’deki kazılarda bulunan eserlerin de sergilendiği müze höyük, ören yerleri ve antik yerleşim bölgeleriyle çevrili etrafının hakkını verircesine büyük bir ihtişama sahiptir. 30 bin metrekarelik tek müze kompleksi olan Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’nin mihenk taşlarını Harran ve çevresinden çıkartılan milattan önce 3 bin ve milattan sonra 15’inci yüzyıl aralığındaki eserler oluşturur… 33 canlandırma alanı ve 14 ana sergi salonu bulunan devasa büyüklükteki müze, arkeopark alanında kronolojik sıralanmış eserleriyle de tarih meraklılarının gözdesidir. Müze en çok milattan önce 8 bin ile 4500 yılları arasını kapsayan neolitik döneme ait, uygarlık tarihinin bilinen en eski gerçek heykeli ‘Balıklıgöl Adamı’ eseriyle dikkat çeker. Helenistik dönemden Roma ve Bizans dönemlerine, Tunç Çağı’ndan Demir Çağı’na ve İslami dönemden Kalkolitik zamana kadar hemen her tarihten binlerce farklı eserin sergilendiği yer, Türkiye’nin en büyük müzesi unvanını da elinde tutar.

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik MüzesiŞanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik MüzesiŞanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik MüzesiŞanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Yorumlar

  GeziBilen

  Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

  GeziBilen

  İletişim

  0 (212) 274 2121

  merhaba@gezibilen.com

  Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

  • GeziBilen Gezi Noktaları

   2.500 gezi noktası

   2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

  • GeziBilen Ülkeler

   4 Farklı Dil Seçeneği

   Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

  • GeziBilen Rotalar

   185 Tematik Rota

   Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota