Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi - GeziBilen

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Tarihin en eski tapınağından çıkarılan eserlerin sergilendiği Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, bilinen en eski gerçek heykeli de içinde barındıran oldukça geniş bir koleksiyona sahiptir. Bugün kullandığı geniş alandaki modern binasına 2015 yılında geçiş yapan Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, 1965 yılından bu yana hizmet verir. Binlerce yıllık tarihinde sayısız medeniyet ve onların köklü kültürlerinden izler taşıyan şehrin içinden ve çevresinden çıkartılan eserler ‘Neolitik Dönem’ bakımından dünya çapında önemlidir. Tarihin en eski tapınağı Göbeklitepe’deki kazılarda bulunan eserlerin de sergilendiği müze höyük, ören yerleri ve antik yerleşim bölgeleriyle çevrili etrafının hakkını verircesine büyük bir ihtişama sahiptir. 30 bin metrekarelik tek müze kompleksi olan Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’nin mihenk taşlarını Harran ve çevresinden çıkartılan milattan önce 3 bin ve milattan sonra 15’inci yüzyıl aralığındaki eserler oluşturur… 33 canlandırma alanı ve 14 ana sergi salonu bulunan devasa büyüklükteki müze, arkeopark alanında kronolojik sıralanmış eserleriyle de tarih meraklılarının gözdesidir. Müze en çok milattan önce 8 bin ile 4500 yılları arasını kapsayan neolitik döneme ait, uygarlık tarihinin bilinen en eski gerçek heykeli ‘Balıklıgöl Adamı’ eseriyle dikkat çeker. Helenistik dönemden Roma ve Bizans dönemlerine, Tunç Çağı’ndan Demir Çağı’na ve İslami dönemden Kalkolitik zamana kadar hemen her tarihten binlerce farklı eserin sergilendiği yer, Türkiye’nin en büyük müzesi unvanını da elinde tutar.

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik MüzesiŞanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik MüzesiŞanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik MüzesiŞanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Yorumlar

 • caglaacetin
  18.08.2022 07:17

  Tarihi eserlerin kronolojik sırayla düzenlenmiş olması ve sırasıyla gezmek keyifliydi müze kart geçerli

 • C9QR7q42NPNL
  11.11.2023 19:10

  Hala kapalı mı acaba? Bilen var mı

 • JkPLb0lB
  09.02.2023 06:44

  Kronolojik sırayla tarihi gezmek sanki o zamandaymış gibi hissettiriyor gerçekten çok güzeldi

 • furkanakay
  31.03.2023 08:12

  Pek Çok ve eserlerin olduğu Urfaya yakışan güzem bir müze

 • aysenurgul
  20.07.2022 08:02

  Pek çok serginin yer aldığı bi müze. Sabahtan gittiğimiz için neredeyse bütün sergileri gördük ancak eğer gec kalırsanız pek çok şeyi kaçırabilirsiniz. Ayrıca çok yoğun olabiliyor bazı saatlerde.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota