Mahmud Nedim Konağı (Kurtuluş Müzesi)

Mahmud Nedim Konağı (Kurtuluş Müzesi)

Mahmud Nedim Konağı (Kurtuluş Müzesi)

Tanzimat Fermanı’yla birlikte Osmanlı’da başlayan Avrupai tarzdaki mimarinin klasik Urfa mimarisiyle harmanlanarak inşa edildiği konak, bugün Mahmud Nedim Konağı (Kurtuluş Müzesi) olarak hizmet verir. Şanlıurfa’nın eski devlet hastanesine yakın oluşu sayesinde ulaşımındaki kolaylıkla da bilinen Mahmud Nedim Konağı (Kurtuluş Müzesi) 1903’te yapılır. Lale Devri Osmanlı mimari tarzıyla Urfa’nın klasik yapı tarzının bir harmanı olan Mahmud Nedim Konağı, şehrin en güzel sivil mimari örneklerinden biridir. Oldukça büyük ve geniş bir alanı kapsayan konak, haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölümden oluşur. Yapı daha sonralarda 1940’lı yıllara gelindiğinde Şehir Tiyatrosu olarak kullanılır. Şanlıurfa Valiliği’nce aslına sadık kalınarak restorasyon çalışması geçiren konak, 2009 yılından bu yana Mahmud Nedim Konağı (Kurtuluş Müzesi) olarak hizmet verir. 11 Nisan 1919 yılında Fransız işgalinden pek çok kayıp vererek kurtulan Urfa şehri verdiği mücadeleden sonra ‘Şanlı’ unvanını alır. Şehirde yaşanan tüm işgal ve kurtuluş mücadelesinin anlatıldığı müzede de ziyaretçilerin o günün zor koşullarında azimle kazandıkları zafer betimlenir.

Mahmud Nedim Konağı (Kurtuluş Müzesi)Mahmud Nedim Konağı (Kurtuluş Müzesi)Mahmud Nedim Konağı (Kurtuluş Müzesi)Mahmud Nedim Konağı (Kurtuluş Müzesi)

Yorumlar

 • caglaacetin
  18.08.2022 07:37

  Şanlıurfa'nın düşman işgalinden kurtuluşunu yaşatmaya yönelik değerli bir müze. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler