Hızmalı Köprüsü

Hızmalı Köprüsü

22.02.2021 00:18


Hikayesiyle anlatılara konu olan Hızmalı Köprüsü, Şanlıurfa’nın en ünlü yapılarının başında gelir. Anadolu’ya 1400’lü yıllarda gelen Karakoyunlular Devleti özellikle Urfa ve çevresine yerleşir. 15’inci yüzyılda yaşayan Karakoyunlu hükümdarının kızı Sakine Sultan hacca gitmek için kullandığı güzergahta Hızmalı Köprüsü’nü inşa ettirir. Derler ki; Sakine Sultan, insanların yolculuklarını kolaylaştırmak ve şehrin ticaretine yeni bir güzergah sağlamak için yaptırdığı bu köprü daha sonraki yıllarda başıboş bırakılmasın ve onarılsın diye köprünün temeline mücevherlerini ve burnundaki altın hızmasını koydurur. Buradan elde edilecek gelirle yenilenerek ilelebet halkın hayatını kolaylaştıracak bir köprü olmasını ister… Öyle de olur. Temelindeki mücevherlere dair başka bir anlatı bulunmaz ancak Hızmalı Köprüsü yüzlerce yıl boyunca aslına sadık kalınarak defalarca onarılır. Bugün Anadolu mimarisinin Şanlıurfa’daki en güzel örneklerinden olan Hızmalı Köprüsü, İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından koruma altındadır. Kesme taş ile moloz taş karıştırılarak yapılan köprü, ortadaki sivri kemerli gözü ve kemerin yanındaki tahliye açıklıklarıyla Karakoyunlu mimari tarzına ışık tutar. Gizli su kanallarına da sahip Hızmalı Köprüsü, yapıldığı ilk dönemde bir su kemeri olarak da kullanılır.
Hızmalı KöprüsüHızmalı KöprüsüHızmalı Köprüsü

Yorumlar

 • muratty
  12.10.2022 07:48

  Orada kafanızı dinleyebilirsiniz sakin güzel bir yer mutlaka görmelisiniz görmezseniz çok şey kaçırırsınız ayrıca şehir merkezinde bulunuyor oradan her yer çok yakın Balıklıgöl ,Cevahirhan,Piazza Avm vb yerler çok yakın 2-3 dakikada yürüyerek gidebilirsiniz...

 • mustafaalii
  12.08.2022 07:09

  Karakoyun deresi üzerine yapılmıştır köprü kentin samsat kapı aracılığı ile kuzete giden yollara bağlar 2001 yılında restore edilmiştir.

 • furkanakay
  02.12.2022 07:10

  Urfa'nın en güzel yeri aslında bana göre , kimse bilmez ama bunun dışında 4 köprü var orda gezin kesinlikle...kıymetini bilmek lazim

 • acelyaabasar
  02.11.2022 08:26

  Tarihi ve geçmiş iyle meşhur peygamberler şehri Urfa

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler