Hasan Padişah Camii - GeziBilen

Hasan Padişah Camii

Hasan Padişah Camii

Akkoyunlu Sultanı Uzun Hasan’ın 15’inci yüzyılda yaptırdığı Hasan Padişah Camii, yüzyıllardır zamana meydan okur. Nuh tufanından hemen sonra kurulduğu rivayet edilen, binlerce yıllık tarihiyle zamanın sıfır noktası görevindeki ‘Peygamberler Şehri’ Şanlıurfa’nın en görkemli eserlerinden birisi de Hasan Padişah Camii’dir. Sayısız medeniyet, kültür ve tarihi esere ev sahipliği yapan şehir aynı zamanda da bir ‘Açıkhava Arkeoloji Müzesi’ durumundadır. 15’inci yüzyılda Akkoyunlular olarak adlandırılan Bayındıriye Devleti’nin Sultanı Uzun Hasan tarafından yaptırılan ve kendi adını taşıyan Hasan Padişah Camii bugüne kadar pek çok restorasyon geçirir. Her bir onarım aslına sadık kalınarak yapıldığından ilk günkü görüntüsünü ve ihtişamını koruyan cami, avlusunun kuzeyinde kalan tek şerefeli minaresiyle 15’inci yüzyıl Türk mimari tarzına da ışık tutar. Hasan Padişah Camii’ni benzerlerinden ayıran en büyük özellik bir gölün içerisinden geçmesidir. Avlusundan Halil’ür Rahman Gölü’nün suyu geçen cami, sırf bu sebeple bile binlerce turistin ziyaret noktalarının başında gelir.

Hasan Padişah CamiiHasan Padişah CamiiHasan Padişah CamiiHasan Padişah Camii

Yorumlar

 • muratty
  12.10.2022 07:32

  Balıklıgöl civarında, Akarbaşı mevkiinde bulunmaktadır. Urfa Salnamesine göre; Hasan Padişah Camii, 15.yy’in ikinci yarısında, Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan tarafından yaptırılmıştır.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota