Han El-Barur

Han El-Barur

Han El-Barur

Dünyada halen yaşam olan en eski yerleşim yerlerinden biri olan Şanlıurfa’nın güneyindeki Harran’ın konik çatılı evlerini, tarihi yapıları, harabeleri ve yakın çevresinde doğuya doğru gidilince görülen Bazda Mağaraları’nı görmeden olmaz. Yolculuk, güneydoğuya çevrildiğinde ise yaklaşık 27 km sonra Göktaş Köyü ve içerisinde tarihi klasik bir Anadolu Selçuklu kervansarayı olan Han El-Bar'ur ile karşılaşılır. Tarihi yapının isim kökeni de bir hayli ilginç. Rivayete göre yaptıran kişi, ‘Benden sonra gelenler burayı keçi gübresi ile dolduracak!’ der. Moğollar gelir ve kervansarayı yakıp yıkarlar, daha sonra da bu güzel yapı bir ahır olarak kullanılır. Halk arasında da ‘keçi gübresi’ anlamındaki ‘El-Bar'ur’ adıyla anılmaya başlanır ve böylelikle tarihi kervansarayın ismi günümüze Han El-Bar'ur şeklinde gelir. Han El-Bar'ur, geneli itibariyle harabe halinde olmakla birlikte giriş kapısı ve kitabesi hala ayakta. Kitabe demek, kimlik demek; tarihi yapının inşa sürecinin 1129’da tamamlandığı ve el-Hac Hüsameddin Ali Bey adlı kişi tarafından yaptırıldığı kaydediliyor taşa yazılı bu belgede… Yapının giriş kapısının üzerindekiyle birlikte bir kitabesi daha bulunuyor. Nispeten tepelik bir alanda, Harran-Bağdat yolunda yapılmış kervansarayın orijinal planında mescit, ahırlık yerler, hamam, çeşitli odalar ve asker odasının olduğu biliniyor. 43-44 metre ölçülerinde kareye yakın bir avlu, kervansarayın önünde yer alıyor.

Han El-BarurHan El-BarurHan El-Barur

Yorumlar

 • muratty
  12.10.2022 07:17

  Harran’a yolunuz düşerse muhakkak güzergahınız üzerindeki köylere girin. Yol ister asfalt olsun, ister patika. Hiç önemli değil, çekinmeden, tedirgin olmadan girin. Her adımda tarihsel öneme sahip yerler mekanlarla karşılaşmanız mümkün.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler