Göbeklitepe

Göbeklitepe

Göbeklitepe

Bilinen tüm insanlık tarihini değiştiren, zamanın sıfır noktasına geldik. Burası Göbeklitepe; insanlığın bilinen ilk tapınağı… UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde başroldür Göbeklitepe… Şimdiye kadar bilinen tüm ezberleri bozan, insanlık tarihinin baştan yazılmasını sağlayan yer, dünya üzerindeki en eski tapınak kompleksidir. Oldukça yakın tarihe kadar insanların avcı-toplayıcı döneminden yerleşik hayata geçmesiyle dinlerin başladığı, tapınakların da haliyle yerleşik hayat kültürüyle birlikte yapıldığı bilinirdi. Ardından 1980’de bir heykelcik bulundu. İlk olarak bir ahıra süs eşyası olarak götürülen, daha sonra ise Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilen heykelcik, 1995 yılında Alman Arkeolog Profesör Doktor Klaus Schmidt tarafından incelenerek 12 bin yıllık olduğu anlaşıldı. Hemen ardından kazı çalışmaları başlatan Schmidt, 2014 yılında vefat edene kadarki 20 yıllık süreçte hummalı bir kazı çalışması yürüttü. Günümüzde hala devam eden kazı çalışmalarında kompleksin yalnızca beşte birlik kısmı gün yüzüne çıkartılabildi. 1995 yılından bu yana yapılan çalışmalarda karşılaşılan eserler inanılamayacak kadar eski ve insanlık tarihine ışık tutan cinsten oldu. ‘T’ şeklindeki anıtsal dikilitaşlardan oluşan ve üzerlerinde hayvan, insan ve soyut kavramların kabartması olan tapınaktaki şekiller, tamamen el işçiliğiyle yapılmış en eski tarihsel motiflerdir. Tanesi 40 tona kadar çıkabilen 10-12 tane kadar dikilitaş dairesel şekilde dizilerek kapalı bir kompleks olarak dizayn edilmiştir. Göbeklitepe aynı zamanda bilinen en eski mimari örnektir. 25 yıldır altı adet mekanın ortaya çıkartılabildiği Göbeklitepe’de yapılan sismik araştırmalar sonucu 20’den fazla kompleksin olduğu tespit edilir. Göbeklitepe’yi bu denli gizemli yapan unsurların başında ise 8 bin yıl öncesine kadar kullanılmaya devam edip daha sonra üzeri toprakla örtülerek kapatılmış bir mekan olmasıdır. Türkiye’nin en önemli turizm noktası olan ve tarihe yön veren Göbeklitepe, özellikle son yıllarda yapılan tanıtım çalışmaları ardından her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı haline gelmiştir.

GöbeklitepeGöbeklitepeGöbeklitepeGöbeklitepe

Yorumlar

 • mustafaalii
  12.08.2022 06:58

  İnsanlık tarihinin ilk merkezi bundan daha eski bir tarihi kalıntı henüz bulunmayana kadar en eskisi. Tarihi merak edenlerin mutlaka gezmesi gereken yer…

 • zehraavarolx
  01.08.2022 09:26

  Otopark yeri mevcut servislerle Göbeklitepe'ye ulaşım sağlanmaktadır. Tarih kitaplarının yeniden yazıldığı nokta

 • furkanakay
  02.12.2022 07:26

  Şanlıurfaya uzaklığı 18 km kadar. Yolları genel olarak iyiydi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler