Fırfırlı Camii - GeziBilen

Fırfırlı Camii

Fırfırlı Camii

Şanlıurfa’nın merkezinde, yoğun bir gezi alanı durumundaki Vali Fuat Bey Caddesi üzerindeki Fırfırlı Camii, şehrin tarihi ve manevi öneme sahip yapıları arasındadır. Kiliseden camiye dönüştürülen yapının neşeli ismi de dikkat çekiyor. Bu noktada aktarılan bilgilere göre çok eskiden yakınında bir atölye varmış ve kuyudan su çıkarılması için kullanılan aletin ‘fır fır’ şeklindeki sesi, yöre halkı tarafından söz konusu yapının adı şeklinde anılmaya başlanmış. 1950’li yıllardaki kiliseden camiye dönüştürülmesi sürecinde de resmi isim olarak ‘Fırfırlı Camii’ kayıtlara geçmiş. Kilise olarak yapım tarihi net değil. Ancak 1000’li yılların başında yapılmış olabileceği düşünülüyor. 1092 tarihinde Van’daki Varak Manastırı’ndan getirilen dini sembolün kilisede kullanıldığı biliniyor. 12 Havari Kilisesi olarak tarih kitaplarında geçen yapı yılın bazı dönemlerinde; başta ABD ve İngiltere olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçi akınına uğruyor. Aynı zamanda yerli turistler tarafından da yoğun ilgi görüyor. Kesme taşla yapılan tarihi yapıda ince işçilik öne çıkıyor. Geniş iç mekanı, orijinal kapıları, aydınlatması, süslemeleri, yarım sütunları, geniş avlusu, taş bezemeler ve kuleleri ile dikkat çekiyor. Dini ibadete açık.

Fırfırlı CamiiFırfırlı CamiiFırfırlı Camii

Yorumlar

 • acelyaabasar
  02.11.2022 08:23

  Kiliseden dönme bir camii Şanlıurfa için büyük bir değer.

 • muratty
  12.10.2022 07:42

  Kiliseden Camii’ye dönüştürülmesiyle beraber bir cami hükmü almasına rağmen kilise çanının kulesi de sabit bırakılmış, dokunulmamış. Burada bulunan rüzgar pervanesinin de olması sebebiyle Fırfırlı cami denmiş. Yapı olarak harika, içerisi de çok güzel. Biraz ara sokaklarda kalıyor o nedenle gözden kaçma ihtimali yüksek.

 • furkanakay
  02.12.2022 07:05

  Kesinlikle görülmesi gereken muhteşem bir yapı, cephesi, taş işçiliği, tasarımı, Urfa'da gördüğüm en güzel yapı.

 • mustafaalii
  12.08.2022 07:20

  Eskiden kilise olan camiye döndürülen yapılardan biridir.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota