Bazda Mağaraları - GeziBilen

Bazda Mağaraları

Bazda Mağaraları

Harran-Han el-Babur yolunun devamında tarihi taş ocaklarının sağ tarafında bulunan Bazda Mağaraları, bölgenin en tanınan ve en güzel olan mekanın içerisinde yer alır. ‘Bazda’, ‘Albazdur’, ‘Elbazde’ veya ‘Bozdağ’ olarak anılan bu yer, çok geniş bir dağın oyluklarından oluşur. Kayalarda bulunan Arapça kitabelerden 13’üncü yüzyıldan kalma oldukları anlaşılan Bazda Mağaraları’nın insanlar tarafından oluşturulduğu anlaşılmaktadır. Bu mağara da eskiden taş ocağı olarak kullanılmıştır. Dağın dış cephelerindeki taşların kesik bir şekilde düşmesiyle oluşan büyük oyluklu Bazda Mağaraları’nı ‘Abdurrahman el-Hakkari’, ‘Muhammet İbn-i Bakır’, ‘Muhammet el-Uzzar’ gibi kişiler işletmiştir. Bazda Mağaraları’nın yakın bölgesinde Şuayp Antik Kenti ve Harran bulunur. Yüzlerce yıl buralardan alınan taşlar neticesinde mağaralarda çok sayıda meydan, tünel ve galeriler oluşmuştur. En büyük alanı iki katlıdır ve 10-15 metreye varan ayaklar üzerine oturtulan bir meydanı bulunur. Mağarada oluşturulan tüneller sayesinde de dağın içerisinden farklı yönlere doğru çıkışlar sağlanmıştır. Şanlıurfa’nın en meşhurlarından olan tarihi Bazda Mağaraları, bölgenin önemli turistik gezi alanları içerisinde yer alır.

Bazda MağaralarıBazda MağaralarıBazda Mağaraları

Yorumlar

 • aysenurgul
  20.07.2022 08:08

  Çok eski bir yeraltı şehri. Tarihsel açıdan beni çok etkiledi. Ancak temizliğine çok dikkat edilmemiş bazı yerlerde çöpler var.

 • furkanakay
  02.12.2022 07:20

  Belkide dünyada bilinen en eski yeraltı mermer isletmesi. 6000 yıla kadar tarihlendirilebilir gözüküyor, araştırılmalı. Modern yeraltı işletmeleri kadar devasa...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota