Zelve Açık Hava Müzesi - GeziBilen

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi

Kapadokya’nın en uzun süre yerleşim yeri olma unvanını elinde bulunduran Zelve Vadisi için efsaneler Hristiyanlığın ilk buradan yayıldığını söylüyor. Kaya evleri ve büyüleyici atmosferiyle eski insanların yaşadığı alanlara tanıklık edebileceğiniz Zelve Vadisi’nin içerisinde bulunuyor Açık Hava Müzesi. Sizleri çarpıcı bir atmosfere götürecek bu alana dair söylenenlere göre Hristiyanlığın ilk çıktığı ve yayıldığı toprakların burası olduğuna dair bir inanış varmış. Keza en fazla kilise, manastır ve yerleşim yerinin de burada olduğu bilinmektedir. 1950’li yıllara kadar köy olarak kullanılan Zelve Vadisi’nde artık bazı akşamlar geniş kitleler için inanılmaz konserler düzenleniyor. Özellikle akşam saatlerinde gitmenizi önereceğimiz bu alanın kendine has bir manzarası da bulunuyor. Buraya adım attığınızda ortamın büyüsünde kaybolacak, kaya evlerdeki yaşanmışlıkları deneyimleyebileceksiniz. Kapadokya’da Göreme Açık Hava Müzesi’nden sonra en fazla ziyaret edilen yerin burası olduğu söyleyen Zelve Açık Hava Müzesi’ni her yıl milyonlarca insan ziyaret ediyor. Açık Hava Müzesi’ni deneyimlerken vadiyi de gezmeyi unutmayın! Zelve Vadisi’nde yer alan tünellerden manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Son derece ilgi çekici olan bu vadinin şu an için birçok bölümü ziyarete kapanmış durumda. Ancak yine de uzunca bir vaktinizi alacak gezi parkurları da mevcut!

Zelve Açık Hava MüzesiZelve Açık Hava MüzesiZelve Açık Hava MüzesiZelve Açık Hava Müzesi

Yorumlar

 • ahmetyaylacii
  12.08.2022 06:31

  Zelve açık hava müzesi gerçekten olağanüstü bir yer camisi manastırı evleri ile her karşıtı tarih ve heyacan verici güzellikle dolu…

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:34

  Görülmesi gereken bir yer. Yüz yillar önce insanlar orada o zamanlar nasil yaşadiklarini merak ediyor! Ne amacla o kayalari kazip onca zahmete girdiler acaba!

 • 7JONAQ1H
  24.07.2022 17:33

  bayıldım balonfeste katıldık burada harikaydı

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota