Ürgüp Müzesi

Ürgüp Müzesi

22.02.2021 00:18


Ürgüp İlçe Halk Kütüphanesi’nde 1965’te toplanan kültürel ve arkeolojik eserler, bölgede doğan ihtiyaç neticesinde 1971’de yapımı tamamlanan müze binasında sergilenmeye başlanır. Eski dönem yapılarına ithafen oldukça sofistike bir görünümle ziyaretçilerini karşılayan müzede, iç mekan son derece sade. Camekanlarda sergilenen birçok eserle birlikte açıktaki halı tezgahı gibi üretime yönelik çeşitli araçlar gibi eserler de çeşitli noktalarda görülebiliyor. Ürgüp ve çevresinde derlenen milattan 10 bin yıl öncesine kadar uzanan tarih öncesi döneme ait çeşitli seramikler; bölgede hüküm sürmüş Hitit, Frig, Roma ve Bizans İmparatorluğu dönemi eşyaları, pişmiş topraktan kap-kacaklar, madalyalar, sikkeler, heykeller ve daha birçok kültürel öğe yer alır. 10 milyon yıl öncesine tarihlenen nesli tükenmiş bir hayvan türü olan mamutlara ait fosillerin de bulunduğu müzede, eskiden bir iç deniz olan bölgeyle ilgili su canlısı fosilleri de ilgi çekiyor. Zengin bir koleksiyona sahip olan müze kapsamında Selçuklu ve Osmanlı dönemi etnografik parçaları öne çıkıyor. Elişleri, giysiler, süs eşyaları, çeşitli silahlar, mühürler, dokumalar, el yazması kitaplar, fermanlar, lamba, nargile gibi sayısız eşya ile birlikte yakından incelenebilir. Yaz ve kış olmak üzere iki dönemde farklı ziyaret saatleri bulunan müzenin kapanışı, yoğunluğun arttığı yaz aylarında 19.00 şeklinde. Nevşehir şehir merkezinde konumlanan müze, 7’den 70’e tüm kültür ve tarih meraklılarını bekliyor.

Ürgüp MüzesiÜrgüp MüzesiÜrgüp MüzesiÜrgüp Müzesi

Yorumlar

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:16

  Parkın içinde yer alan küçük bir müze. Ücretsiz gezebilirsiniz öğle aralarında gitmeyin baya kalabalık oluyor.

 • sudekilic
  09.11.2022 07:50

  Ürgüpe ait olan eserlerin olması çok güzeldi. Hiç bir yerde görmediğim bazı eserler mevcuttu. Ücretsiz olmasıda ayrı güzel.

 • ahmetyaylacii
  12.08.2022 06:48

  Çok beğenerek gittiğim ve beğendiğim ayrıca tarihi kokusuyla insanlığa hizmet sunan güzel bir müze beğendim tavsiye ederim çalışanlar güller yüzle karşılıyorlar herkes gidebilir içerde çok eski tarihli güzel şeyler var

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler