Ürgüp Kadı Kalesi - GeziBilen

Ürgüp Kadı Kalesi

Ürgüp Kadı Kalesi

Tarihi binlerce yıl öncesine kadar uzanan Nevşehir’in Ürgüp ilçesi için medeniyetlerin buluştuğu bir alameti farika demek yanlış olmaz. Bu egzotik yörenin güzide gezi noktaları saymakla bitmez. Bu yerlerden biri de il merkezine yaklaşık yarım saat mesafedeki Ürgüp Kadı Kalesi. Nevşehir’e gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği kale, Ürgüp’teki önemli tarihi yapılardan biri. Bir tepe üzerinde konumlanan Ürgüp Kadı kalesi, kökeni Bizans’a kadar uzanan ve Osmanlı hakimiyeti sırasında sarayda görev almış kimselerin konakladığı önemli bir bölgede bulunuyor. Tarihi kalenin bir diğer adı da Selçuklular zamanındaki savaşlarda özellikle kadın ve çocukların yoğun olarak sığınmasına ithafen Kadınlar Kalesi’dir. Bu yönüyle de ilgi çeken kalenin içerisinde bir de geçit yer alıyor. Geçit takip edildiğinde savaşların aleyhte geliştiği durumlara yönelik halkın kaçış alanı olarak günümüzde üzerinde baraj da bulunan Damsa Çayı’na doğru uzandığı görülüyor. Ürgüp Kadı kalesi’nin bulunduğu bölge aynı zamanda Osmanlı camileri, hamam kalıntıları, Hristiyan mezarlıkları ve eski evlerin sıralandığı tarihi mirası ile dikkat çekici bir kültürel bölge.

Ürgüp Kadı KalesiÜrgüp Kadı KalesiÜrgüp Kadı KalesiÜrgüp Kadı Kalesi

Yorumlar

 • irembozz
  12.10.2022 14:33

  Keşfedilmeyi bekleyen güzel yerlerden bir tanesi. Yalnız bakımsızliktan ve kötü kullanımdan dolayı iyi bir bakım ve onarıma ihtiyacı var.

 • huseyinatess
  07.12.2022 09:07

  Ürgüp, şiirlere, şarkılara konu olmuş Muhteşem tatil yöresi, insanın başını döndürüyor, insanoğlunun tarihini burada yorumlayabilirsiniz....

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota