Tokalı Kilise - GeziBilen

Tokalı Kilise

Tokalı Kilise

Nevşehir Göreme’de bulunan Tokalı Kilise, Kapadokya bölgesinin en çok ziyaretçi alan tarihi mekanlarından olup aynı zamanda bölgenin en büyük ve en eski kaya kilisesidir. Kilise 10. yüzyıla tarihlenir. Sanat tarihi açısından son derece önemli olan yapı Göreme Açık Hava Müzesi dahilinde bulunsa da giriş için ayrı bilet almak gerekiyor. İçerideki eşsiz freskler yani duvar resimleri, Kapadokya tarihinin önemli tanıklarındandır. İtalyan ve Türk restoratör ve sanat tarihçilerinin verdiği emeklerle ve fresk koruma programı dahilinde gün yüzüne çıkarılan freskler adeta göz kamaştırıyor. Tokalı Kilise, yüzyıllar içinde dallanıp budaklanarak son halini alan 4 ayrı mekandan oluşmaktadır. Burayı diğer kaya kiliselerden ayıran en önemli özelliği 10. yüzyıla tarihlenen fresklerdeki kaliteli boya ve benzersiz tekniklerdir. Mikelanj’ın Sistine Şapeli kadar değerli olduğu öne sürülen Tokalı Kilise’deki duvar resimlerinde ağırlıklı olarak çivit rengi kullanılmıştır. Hazreti İsa’nın doğumundan çarmıha gerildiği ana kadar hayatının çoğu dönemi fresklerde yer almaktadır. İsa peygamberin yaşamındaki tüm kutsal olayların Tokalı Kilise’de resmedilmiş olması, dünyadaki tek örnek olduğu için burayı çok özel kılmaktadır.

Tokalı KiliseTokalı KiliseTokalı Kilise

Yorumlar

 • guvenylmz
  17.08.2022 09:36

  Aziz basil in hayatı çeşitli azizlerin tasvileri ve çoğunlukla Hz. isanın mucizelerine ait eserler yer almaktadır.

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:07

  Tokalı Kilise, ve buradaki doğa harika. Mutlaka gezilip görülmesi ve turizme kazandırılması gereken yerlerden biri. Ancak Soğanlının tamamı gerekirse sit alanı ilan edilip buradaki doğa koruma altına alınması lazım diye düşünüyorum.

 • salihhkocakk
  09.08.2022 07:09

  Birçok kutsal olayın resmedilmiş hali, mimarisi ve mistik havasıyla insanı büyülüyor

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota