Ortahisar Kalesi

Ortahisar Kalesi

22.02.2021 00:18


Türkiye’deki tarihi değerlerden biri olan Nevşehir, çeşitli medeniyetler için rekabet sahası olmuş; verimli toprakları, ticaret yolları üzerinde oluşu ve jeopolitik önemi çağlar boyu savaşları beraberinde getirmiş. Bu kapsamda tarihi öneme sahip bölgede turizme açılan ilk lokasyonlardan biri ise Ortahisar kasabası. Hakim konumdaki bir kayanın oyularak kaleye dönüştürülmesini esas alan Ortahisar Kalesi, bu noktada dikkat çekici gezi bölgelerinin başında geliyor. Hititler zamanında yapılan kale, savunma amaçlı kullanılmış. Sonraki asırlarda Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde de aktif olarak faydalanılmış bu alışılmışın dışındaki kaleden... Bu alanın, Osmanlı topraklarına katılması ilgi çekici bir hikayeyle anlatılır: Bölgeye gelen Osmanlı askerleri, katran kuyuları bulunan, kayalarla kapatılan zorlu kapıların aşılamayacağını anlayınca tüneller kazmaya başlamış ve 86 metre yüksekliğe sahip kaleye ancak bu şekilde girilebilmiş. Etrafında artan az katlı küçük yerleşimlerle birlikte görülmeye değer turistik gezi alanlarından biri. Son derece sembolik bir ücretle girilebilen Ortahisar Kalesi’nde, hem Ürgüp ve Göreme manzarasının tadı çıkarılıyor hem de yeme-içme noktalarında keyifli vakit geçirilebiliyor.
Ortahisar KalesiOrtahisar KalesiOrtahisar KalesiOrtahisar Kalesi

Yorumlar

 • guvenylmz
  17.08.2022 09:47

  Çıkması kolay değil dik merdivenlerden çıkıyorsunuz. Uç hisara çıkmak daha kolay çıkarken zor olmaz diyorsanız mutlaka görülmesi gerek…

 • gamze41
  27.09.2022 10:19

  Güzel ama içerde duvarda hiç bir tarihi anıyla ilgili bilgi yok .

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler