Kılıçarslan Gazi Türbesi

Kılıçarslan Gazi Türbesi

Kılıçarslan Gazi Türbesi

Nevşehir’in popüler kasabalarından Ürgüp’te bulunan Temenni Tepesi, Kılıçarslan Gazi türbesine ev sahipliği yapar. Tarihi kalıntılar bulunan tepede taka mezar olarak bilinen daha derin ve rafa benzer biçimde kazılan 5 kişinin gömülebileceği mezarlar yer alıyor. Temenni Tepesi’nde bu taka mezarlar harici 2 tane de kümbet görülüyor. Bu kümbetler Kılıçarslan Gazi Türbesi ve Anıt mezarları olarak biliniyor. Türbenin mermer kitabesini Ürgüp Müzesi’nde görmek mümkün. Kılıçarslan’ın oldukça ilginç bir hikayesi var. Anlatılana göre 13. yüzyılda IV. Rüknettin Kılıçarslan ve daha sonra III. Alaeddin Keykubat, Anadolu Selçukluları döneminde taht kavgaları ve Moğol istilasından kaçıp tarih boyunca saklanmak için harika bir yer olmuş Ürgüp’e geliyor. Ancak burada Araslan kayalıkları civarında yakalanıyorlar. Sultanların kan akıtılmadan öldürülmesi gerektiği için boğularak gözlerini kapatıyorlar dünyaya.

Türbede Selçuklu Sultanı IV. Rükneddin Kılıçarslan ve III. Alaeddin Keykubat’ın yattığı söylense de aslen naaşları Konya’ya gömülmüş, buradaki türbe ise saygı niteliğinde temsili mezar olarak yapılmıştır. Bu temsili mezarlar ise 19. yüzyılda türbeye çevrilmiş.


Görseller: kapadokyadayim.com

Kılıçarslan Gazi TürbesiKılıçarslan Gazi Türbesi

Yorumlar

 • sudekilic
  09.11.2022 07:41

  Ürgüp Temenni Tepesine çıkıldığında hemen sağ tarafta bulunuyor türbe. Türbe Temenni Tepesinden bağımsız, kendi halinde ayakta duruyor. Türbenin girişindeki yazıt türbenin neden bu şekilde yanlız başına biraz da mahsun duruşunu anlatıyor sanki...

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler