Kepez Kilisesi (Sarıca Kilisesi)

Kepez Kilisesi (Sarıca Kilisesi)

Kepez Kilisesi (Sarıca Kilisesi)

Nevşehir’in öne çıkan tarihi yapıları arasında bulunan, hakim bir tepe üzerindeki Kepez Kilisesi, bölgeye hakim rengin sarı olması nedeniyle Sarıca Kilisesi olarak da bilinir. Bizans mimarisinin Anadolu’nun kalbindeki ilk örnekleri arasında gösterilir. Kesin olmamakla birlikte 10’uncu yüzyılda inşa edildiği sanılır. Günümüzde kültür turizmi odağında görülebilir. İç mekanında bulunan çeşitli boyutlardaki süslemeleri ve renkli freskleri ile konuklarına görsel bir şölen yaşatır. Kapalı Yunan Haçı planlı kilise, bölgedeki diğer kiliselerden mimari olarak ayrılır. "Yunan Haçı" planlı yapısındaki üç kubbe ve iki apsis bulunan Kepez Kilisesi, özgün bir mimari füzyon olarak nitelendirilir. Duvarlardaki aşı boyası ile yapılmış resimler oldukça dikkat çekicidir. Bölgenin ilgi gören tarihi değerlerinden biri olarak çeşitli tarihlerde gördüğü restorasyonlarla daha iyi duruma getirilen Kepez Kilisesi, Kapadokya’nın simge lokasyonlarından biri.

Kepez Kilisesi (Sarıca Kilisesi)Kepez Kilisesi (Sarıca Kilisesi)Kepez Kilisesi (Sarıca Kilisesi)Kepez Kilisesi (Sarıca Kilisesi)

Yorumlar

 • irembozz
  12.10.2022 14:14

  Gidilip yakından gördüğünüzde, o geçmişin ruhunu, İsa Mesih'in öğrencilerinin nasıl yaşadıklarını hissedeceksiniz.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler