Kaymaklı Yeraltı Şehri - GeziBilen

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Peri Bacaları ile ünlü Nevşehir’in sadece üstü değil, altı da çarpıcı bir tarih hazinesi! Şehir merkezine 20 km mesafede, güneyde konumlanan Kaymaklı Yeraltı Şehri, şüphesiz bu noktadaki en belirgin kanıtlar arasında. Sınırları içerisinde bulunduğu kasabaya da ismini veren yeraltı şehrinin kökeni binlerce yıl öncesine uzanıyor. İlk olarak 3 bin yıl önce yüzeyde yerleşimin başladığı, Arap akınlarına karşı önlem olarak Bizans İmparatorluğu zamanında kayaların oyulması ile yer altına doğru inildiği biliniyor. Böylelikle güvenlik için yer altında yerleşim şeklindeki ilginç yaşam formu oluşmaya başlıyor. Bu kapsamda koridorlar, birbirine bağlı odalar, mahzenler, havalandırma sistemleri, kuyular, kilise, hatta dışarıdan gelecek tehlikeleri önlemeye yönelik dev sürgü kayalar bulunuyor. Sekiz katlı olan Kaymaklı Yeraltı Şehri, eşine az rastlanır bir bölge ve toplamda dört katı aydınlatılmak suretiyle gezilebiliyor. Az sayıda tarihi eşyanın da sergilendiği yeraltı şehri, genellikle koridorlardan geçilerek girilen odaların görülmesi şeklinde bir gezi deneyimi vadediyor. Nevşehir’de Kaymaklı Yeraltı Şehri ile birlikte Derinkuyu Yeraltı Şehri de oldukça önemli. Ayrıca Mazı, Avanos, Mucur, Çardak, Özkonak ve Karacaören’de de yer altı şehirleri mevcut. Yaz ve kış olmak üzere iki dönemde ziyaret edilebilen Kaymaklı Yeraltı Şehri’ne haftanın her günü belirli saatler dahilinde ücretli olarak girilebiliyor.

Kaymaklı Yeraltı ŞehriKaymaklı Yeraltı ŞehriKaymaklı Yeraltı ŞehriKaymaklı Yeraltı Şehri

Yorumlar

 • huseyinatess
  07.12.2022 07:58

  İnanılmaz bir yer. İçine girdiğinizde vaktinde insanların burada nasıl kaybolmadan yaşadığını, nasıl dar geçitlerden zorlamadan geçebildiğini ve daha nice soruları sorgulamaya başlayacağınız ilginç bir yer.

 • sudekilic
  09.11.2022 07:44

  Görülmesi gereken harika yerlerden bir tanesi.. Sadece bazı merdivenler çok dar. Panik atağı ya da solunum problemi olanlar için tehlikeli olabilir.

 • leylakorkmazz
  01.07.2022 08:57

  İlginç yer Oraya girmek inanılmazdı bu küçük odalarda ve dik merdivenlerde insanların nasıl yaşadığını öğrenelim harika bir deneyimdi.

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota