Karanlık Kilise

Karanlık Kilise

Karanlık Kilise

Nevşehir’in en eski yerleşkelerinden biri olan Karanlık Kilise, beş bin yıllık tarihe meydan okurcasına günümüze ulaşan ihtişamıyla göz kamaştırır. Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde yer alır Karanlık Kilise… Hristiyanlar için büyük öneme sahip ve adına kilise bile yaptırılan Yunan Piskopos Aziz Basileios’un önderliğinde kurulan manastır kompleksinde yer alan kilise, kompleksin en eski yapılarından biridir. Kapadokya’nın tarihi Hitit medeniyetine kadar uzanır ancak bölgenin en uzun süreli misafirleri Hristiyanlar olur. Şehrin kolay işlenebilir tüf kayalarına el işçiliğiyle oyularak dizayn edilen şarap mahzenleri, şapeller, kiliseler ve yeraltı şehirleri bugün hala ilk günkü ihtişamını korur. Göreme Açık Hava Müzesi’nin en ihtişamlı eserlerinden biri olan Karanlık Kilise de bugüne neredeyse hiç bozulmadan ulaşmayı başarmış freskleriyle göz kamaştırır. Şehrin belki de en mistik ve en gizemli yapılarından Karanlık Kilise, ismiyle müsemma bir iz bırakır ziyaretçilerde. İncil’de ve Tevrat’ta geçen hikayelerin betimlendiği duvarlardaki boyalar görenlere dini öğretilerle dolu bir yolculuğa çıkmış izlenimi verir. Şehrin en çok ziyaretçi alan yeri olan Göreme Açıkhava Müzesi’ndeki Karanlık Kilise, her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin akınına uğrar. Göreme Açık Hava Müzesi dahilinde bulunsa da ayrı bir giriş ücreti olduğunu belirtmek isteriz.

Karanlık KiliseKaranlık KiliseKaranlık Kilise

Yorumlar

 • mervebakknn
  07.07.2022 07:39

  En başta söyleyeyim burada müze kart geçmiyor. Kilise Dünyada başka örneği olmayan çok güzel korunmuş bir kaya kilisesi.

 • huseyinatess
  07.12.2022 08:59

  Geçirdiği detaylı restorasyon çalışmasından sonra freskleri harikulade halde olan ve kesinlikle görülmesi gereken bir kilise.

 • ahmetyaylacii
  12.08.2022 06:34

  Sanki devler ülkesinde kumdan kaleler ve evler şehrindeyiz. Hayallerin üstünde doğal oluşumla bu kadar güzel olan peri bacaları göz alıcı güzellikte…

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen Logo
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge
İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota

Diğer İçerikler