Dereyamanlı Kilisesi - GeziBilen

Dereyamanlı Kilisesi

Dereyamanlı Kilisesi

Kapadokya bölgesindeki en eski kiliselerden olan Dereyamanlı Kilisesi, 4’üncü yüzyılın sonlarından beri zamana meydan okur. Anadolu’ya Hristiyanlık dininin yayılmasında büyük rol oynayan Nevşehir’deki Hristiyanlar, Pagan Roma İmparatoru I. Konstantin’in zulmünden kaçarak burada kendilerine yeni bir yaşam ve inanış alanı oluşturur. Şehrin doğal güzelliğindeki dokuyu kiliselerle pekiştirerek bir bütünlük sağlama yoluna giden Hristiyan halk, Nevşehir’e bugünkü tarihi eserlerini kazandırır. Milattan sonra 64’te Kapadokya bölgesine göç etmek zorunda kalan ve burada sayısız kilise inşa eden halk, I. Konstantin’in ölümünden hemen önce Hristiyanlık dinine geçmesiyle derin bir nefes alır. Şehrin dokusunu bozmadan süsleme sanatı kullanılarak inşa edilen köyler, saraylar ve kiliselerle nezih bir yaşam alanı yaratılır. Dereyamanlı Kilisesi’nin yapımı da 4’üncü yüzyıla kadar dayanır. Dereyamanlı Kilisesi, el işlemesi kabartmalı geometrik motiflerin ve İncil’den alıntılanan sahnelerin kırmızı boyayla resmedildiği duvarlarıyla görenleri kendine hayran bırakır. Şehrin tüm misafirleri için ‘görmeden dönülmez’ niteliğindeki yapılardan biri olan kilise gerek Hristiyanlık gerekse insanlık tarihine ışık tutar.

Dereyamanlı KilisesiDereyamanlı KilisesiDereyamanlı Kilisesi

Yorumlar

 • cigdemyagmur
  20.07.2022 08:13

  4. yüzyıldan beri ayakta kalmasi gerçekten çok ilginç. Gezmeye açık bir yer değil maalesef. zarar görmesin diye belediye tarafindan korumaya alınmış. küçük olduğu için bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz.

 • aslidemirr
  21.09.2022 12:59

  Giriş ücreti Ne Kadar

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota