Çavuşin Kilisesi - GeziBilen

Çavuşin Kilisesi

Çavuşin Kilisesi

Çavuşin Kilisesi, yeraltı şehirleri, peribacaları ve kiliseler şehri olan Nevşehir’in en gözde tarihi mekanlarındandır. Her yıl binlerce turisti ağırlayan durakların neredeyse başında gelen bu yeri Hristiyanlık dininin en önemli şehirlerinden olan Nevşehir’in dokusunu oluşturan unsurlardandır.

Pagan İmparator I. Konstantin’in zulmünden kaçarak bu şehirde kendilerine yeni bir yaşam alanı yaratan ilk Hristiyanlar, şehrin kadim güzelliğine de katkı sağlarlar. Şehirde yer alan diğer kiliselerin aksine çok daha eski çağlardan kalma boyama teknikleriyle süslenen Çavuşin Kilisesi, dar merdivenleri ve özel mezar yerlerini içinde barındırmasıyla oldukça ihtişamlıdır. Öte yandan irili ufaklı pek çok odacıktan oluşan kilise, şehre gelen ilk Hristiyanların sosyal yaşam ve inanışlarını betimleyen figürlerle dolu duvarlarıyla da heybetli ve bir o kadar da naiftir.

Çavuşin Kilisesi, üç apsisi, yani U şeklindeki açıklık alanı ve nefiyle kiliseden çok Dark dizisindeki o görkemli mağaradan geçiyormuş hissi uyandırır. Üç farklı boyama tekniğinin kullanıldığı kilisenin bazı resimlerinin bir kısmı geçen yüzyıllarda tahrip olsa da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınarak günümüze kadar gelmeleri sağlanmıştır.

Çavuşin KilisesiÇavuşin KilisesiÇavuşin KilisesiÇavuşin Kilisesi

Yorumlar

 • huseyinatess
  07.12.2022 07:48

  Göreme’den Avanos yönüne giderken rahatlıkla uğrayabileceğiniz bir yer. Genel olarak birbirine benzer kiliselerden.. Otopark problemide yok. Görmenizi öneririm 😎

GeziBilen

Tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerimize ışık tutarak; ülkemizin tanıtımına katkıda bulunmak bizi sizlerle buluşturan temel amacımızdır.

GeziBilen
Google Play Badge
AppStore Badge
AppGallery Badge

İletişim

0 (212) 274 2121

merhaba@gezibilen.com

Balmumcu Mah, Bestekar Şevkibey Sk, No:26 Beşiktaş-İstanbul

 • GeziBilen Gezi Noktaları

  2.500 gezi noktası

  2.500 noktayı keşfetmeye hazır mısınız?

 • GeziBilen Ülkeler

  4 Farklı Dil Seçeneği

  Tüm yazılı ve sesli içerikler Türkçe, Almanca, İngilizce ve Rusça

 • GeziBilen Rotalar

  185 Tematik Rota

  Her şehir için özel hazırlanmış onlarca tematik rota